IX. MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA I NATJECANJE GLOBE
Autor: Marija Poslon, 13. 3. 2013.
IX. Međužupanijska smotra i natjecanje GLOBE škola Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Međimurske i Varaždinske županije održana je u OŠ Konjščina u Konjščini 11. ožujka 2013. godine.
U natjecateljskom dijelu Smotre sudjelovalo je 28 učenika i 17 mentora iz osam osnovnih škola i jedne srednje škole.
Koje su predstavnice naše škole možete pročitati pod opširnije.
Svaka škola predstavila je Power Point prezentacijom svoj rad od prošle Međužupanijske smotre.
Našu školu su predstavljale učenice 8.a razreda Ema Rukav, Dora Barušić i Lucija Benc te njihove mentorice Ružica Novak i Miljenka Hršak.
Nakon prezentacija ocjenjivačko povjerenstvo je prema jedinstvenim kriterijima za rad škola u GLOBE programu dodijelilo bodove.
Naši Globovci za svoj rad nalaze se na trećem mjestu. Zadovoljni su svojim napretkom u radu i već su puni ideja za nastavak rada.
U očekivanju smo poziva za Državnu smotru i natjecanje GLOBE škola iz čitave Hrvatske.
Osnovna škola „Ljudevit Gaj“ Krapina u GLOBE program uključila se 2004. godine. Neprekidno, mjerenja se obavljaju od studenog 2007. godine. U GLOBE program uključene su dvije nastavnice – Ružica Novak, profesorica fizike i Miljenka Hršak, profesorica povijesti i geografije te šesnaest učenika od šestog do osmog razreda.
GLOBE PROGRAM
Znanstveno obrazovni program GLOBE (Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša) pokrenut je 22. travnja 1995. godine u SAD- u . Vlade mnogih zemalja diljem svijeta tih su dana s američkim predstavnicima potpisale sporazume u provođenju programa. Od 2002. godine glavni nositelj programa je postaja NASA (Nacionalna uprava za svemir i atmosferu SAD). Potpisivanjem sporazuma, programu se priključilo preko 100 zemalja s preko 13 000 škola sa svih kontinenata. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su potpisale sporazum o ostvarivanju tog svjetskog programa, a bilo je to 13. travnja 1995. godine. Glavni nositelj aktivnosti u provedbi programa GLOBE u Hrvatskoj je Zavod za školstvo Republike Hrvatske.
U našoj školi GLOBE se provodi od 2004. godine. Pokrenut je na inicijativu profesorice fizike Ružice Novak.
Učenici uključeni u ovaj program u početku su svakodnevno proučavali nebo i oblake iznad Krapine. Pripremali su se i za izvođenje atmosferskih mjerenja. Učili su kako očitati temperaturu na termometru, količinu padalina u kišomjeru i u menzuri, te tlak zraka na barometru koji je postavljen u predvorju škole. Pred kraj prošle školske godine za potrebe atmosferskih mjerenja postavljena je i meteorološka kućica te kišomjer na terasi škole. Svaki dan u određeno vrijeme učenici mjere maksimalnu, minimalnu i trenutačnu temperaturu zraka, količinu padalina i tlak zraka. Od listopada 2007. godine prikupljeni se podaci jednom tjedno šalju u jedinstvenu GLOBE bazu podataka u SAD. Surađujemo i s Meteorološkom postajom u Popovcima koji nam za usporedbu povremeno šalju svoje podatke.
U GLOBE program je trenutno uključeno sedmero učenika sedmog a razreda i tri učiteljice. Sudjelujući u Programu učenici dolaze do novih spoznaja o okolišu i razvijaju pozitivan stav prema prirodi koja nas okružuje. Učenici oblikuju aktivan odnos prema okolišu, stječu uvjerenje da i oni mogu pridonijeti njegovu znanstvenom razumijevanju i očuvanju. Podaci prikupljeni mjerenjima koriste se u redovnoj nastavi geografije (izrada klimatskih dijagrama pomoću dobivenih podataka mjerenjem; očitavanje temperature zraka, količine padalina i tlaka zraka), fizike i kemije.
Trenutno se prikupljaju mjerni instrumenti pomoću kojih će učenici jednom tjedno mjeriti fizičko kemijska svojstva rječice Krapinčice koja teče pokraj naše škole.
U Bedekovčini je 1. travnja 2008. godine održana IV. Međužupanijska smotra GLOBE škola.
Iako smo sudjelovali samo kao gosti mnogo smo toga naučili. Učenici škola koje su se natjecale predstavili su svoj rad u GLOBE programu, pa su tako učenici saznali i mnoge nove i zanimljive informacije. Učenici su sudjelovali u radionici o tlu. Određivali su količine kamenja i korijenja u tlu, proučavali strukturu tla te određivali količinu kiselosti i karbonata u tlu. Promatrali su i životinje i boju tla. Poslijepodne su bili uključeni u orijentacijsko natjecanje na Bedekovčanskim jezerima. Zadatak im je bio pronaći pet kontrolnih točaka pomoću slijepe karte. Na svakoj kontrolnoj točki rješavali su zadatke vezane uz GLOBE program te vršili razna mjerenja.
Smotra je bila veoma uspješna i s interesom smo pratili sva događanja.
Carnet priručnik za korištenje aplikacije Teams - učenici
Dodatne upute za učenike i učitelje-rad u virtualnim učionicama
Upute-slanje/primanje mailova i Office 365
Gaj, Gaj - Navek si naj - himna spot
Naša baština - Osnovna škola Ljudevit Gaj Krapina
Tragom Ljudevita Gaja, velikana zagorskog kraja
Dnevni tisak |
Važne stranice |
KRAPINA |