> KNJIŽNICA
E - KATALOG (online)

NOVO!!!

​metLib – aplikacija za mobilne uređaje nova je usluga Knjižnice FOI-ja

Aplikacija metLib namijenjena je svim korisnicima knjižnice. Korisnici mogu pretraživati mrežni katalog Knjižnice FOI-ja, vidjeti svoju digitalnu iskaznicu, svoj korisnički profil unutar kojega se nalazi prikaz knjiga koje trenutno čitaju, arhivu posudbe, listu želja, rezervacije, produženja, preporuke. Osim toga korisnici mogu pratiti novosti i događanja u Knjižnici, pretraživati skupni katalog Metel i Digitalnu knjižnicu Metel.

Korisnici se u aplikaciju prijavljuju pomoću AAI@EduHr identiteta.

Više o aplikaciji metLib možete pronaći ovdje.

(https://www.foi.unizg.hr/hr/novosti/metlib-aplikacija-za-mobilne-uredaje-nova-je-usluga-knjiznice-foi-ja)

E-KATALOG KNJIŽNICE OŠ "LJ. GAJ" KRAPINA

Katalog (grč. katalogos – popis, listina) je popis knjigačasopisa i ostale građe, uređen prema određenim pravilima (abecednom, strukovnom, kronološkom ili nekom drugom redu).

U školskim knjižnicama najčešće možemo pronaći 3 vrste kataloga, a to su:

• ABECEDNI  KATALOG (AUTORSKI) — po abecedi prezimena autora

• NASLOVNI  KATALOG — po abecedi naslova djela

• PREDMETNI ili STRUČNI KATALOG — po predmetnicama (pračovjek, ekologija…)

Kataloge možemo pretraživati ručno (kataložni ormarić s kataložnim listićima) i računalno (online ili e-katalozi).

KRIŽALJKA

VREDNOVANJE SATA

Stručno-knjižnična i informacijska djelatnost

INFORMATIZACIJA KNJIŽNICE tj. stručna obrada knjižnične građe – izrada računalnog kataloga, baze korisnika i poslovanje, u knjižničnom programu Metel win (Point d.o.o.)

26. veljače 2006. godine instaliran je program METEL win te je knjižnica tj. njezin cijeli fond informatiziran.

Kupnjom ovog programa i priključivanjem na Internet, postali smo sastavni dio mreže knjižnica povezanih spomenutim programom. Time je omogućeno on-line pretraživanje knjižnog fonda (E-katalog), ne samo naše knjižnice, već bilo koje u mreži. Tako se rad u knjižnici približio suvremenim standardima knjižničnog poslovanja.

Da bi se ubrzao i pojednostavio rad, uz program se koristi i čitač prugastog (BAR) koda - jedinstvenog za svaku jedinicu knjižne građe, te također i za svakog člana knjižnice (svi učenici i djelatnici OŠ "Ljudevit Gaj" Krapina).