Razmjena učenika: Osnovna škola „Ljudevit Gaj“ Krapina / Srednja škola Krapina - Gottfried-Kinkel-Realschuke Erftstadt/Köln (19.4. – 26.4. 2017.)

Autor: Anita Džaja, 30. 6. 2017.

Od 19. - 26. travnja 2017. realiziran je uzvratni posjet učenika Gottfried-Kinkel-Realschule iz Erftstadta (Köln) učenicima Osnovne škole "Ljudevit Gaj“ Krapina i Srednje škole Krapina.

Nakon boravka naših učenika u Kölnu krajem listopada/početkom studenog prošle godine, jedva smo dočekali dolazak naših prijatelja i nastavak suradnje.

U razmjeni je  sudjelovalo sedmero učenika Osnovne škole "Ljudevit Gaj"  Krapina i šestero učenika Srednje škole Krapina. Sve ih povezuje izvrsno poznavanje njemačkog jezika, koji uče u redovitoj, kao i u fakultativnoj nastavi (Njemački jezik, nastava za Njemačku jezičnu diplomu - DSD).

Naši su gosti boraveći proteklih tjedan dana u obiteljima svojih partnera, uživali u gostoprimstvu svojih domaćina i u ljepotama naše zemlje.

Program je bio raznovrstan i zanimljiv. Nakon dvodnevnog boravka u Zadru i upoznavanja bogate antičke i srednjevjekovne tradicije ovog grada (uz neočekivana vremenska iznenađenja na putu - snijeg nošen jakim vjetrom kroz Liku i prekrasnog proljetnog ugođaja u samom Zadru) naši su gosti subotu i nedjelju proveli sa svojim domaćinima  upoznavajući ljepote Hrvatskog zagorja.

Ponedjeljak je bio rezerviran za upoznavanje našeg glavnog grada - razgledavanje središta Zagreba uz kratki i nadasve zanimljivi tečaj hrvatskog jezika za naše njemačke goste  i posjet Muzeju iluzija, a u utorak smo sve zaokružili razgledom Krapine - posjetom našoj školi i Srednjoj školi, prijemom kod gradonačelnika, razgledom Muzeja krapinskih neandertalaca, Starog grada, Franjevačkog samostana i ostalih znamenitosti Krapine.

Njemački su učenici po vlastitim izjavama bili oduševljeni gostoljubivošću domaćina, a najviše im se svidio angažman naših učenika u vođenju i predstavljanju znamenitosti naše domovine, u čemu su nam pomogli naši nekadašnji učenici, a sada studenti njemačkog jezika na Filozofskom fakultetu u Zadru, Matija Maček i Katja Osredečki, kao i učenici sadašnjih trećih razreda jezične gimnazije u Krapini, naši "turistički vodiči" kroz Krapinu.

Mentorice, gospođa Dietgard Schwarz i Simone Pott iz Gottfried-Kinkel-Realschule, kao i naše profesorice Mirjana Klobučar iz OŠ "Ljudevit Gaj" te Jasminka Pernjek i Jasna Sutlović-Pogačić iz Srednje škole Krapina zajedno s učenicima svih triju škola već su napravile program daljnje suradnje za koju je zainteresirana i njemačka i naša strana. 17 naših učenika će boraviti u Njemačkoj od 20. do 27. rujna 2017.

Svi smo se na kraju složili da se na ovaj način najbolje može učiti strani jezik, a također upoznavati bliske nam zemlje i kulture i jednako tako njegovati i razvijati toleranciju i multikulturalizam.

Veselimo se nastavku razmjene s našim njemačkim partnerima.

Na kraju moramo spomenuti i zahvaliti našim sponzorima bez kojih bi sve to bilo teže realizirati. U ostvarivanju razmjene učenika pomogli su nam : Dundo promet d.o.o., Krapinsko- zagorska županija, Grad Krapina, Erste banka, S-Efekt Krapina, Vetropack Straža d.d., M.I. Hršak iz Krapine, Peri oplate i skele d.o.o. Zagreb, Presečki grupa Krapina, Omco Hum na Sutli.

Nadamo se da će nam i ubuduće izlaziti  ususret i pomagati nam pri ostvarivanju tog vrijednog projekta.

Više fotografija pogledajte u našoj foto-galeriji!

Pripremila: učiteljica Mirjana Klobučar

Autor: Anita Džaja, 30. 6. 2017.

Veselimo se nastavku razmjene s našim njemačkim partnerima.

Više fotografija pogledajte u našoj foto-galeriji!

Pripremila: učiteljica Mirjana Klobučar