Terenska nastava učenika OŠ Ljudevit Gaj u Salzburg

Autor: Anita Džaja, 24. 5. 2017.

Već je postalo tradicionalno i nezaobilazno da učenici u 5. mjesecu idu na terensku nastavu u zemlju u kojoj se govori njemački. Nastava je organizirana za učenike kojima je njemački prvi strani jezik u školi, ali se i učenici, koji njemački uče na izbornoj nastavi, vrlo često pridruže.
Ove je godine bilo još više zainteresiranih učenika za posjet Salzburgu, tako da nas je na put krenulo ukupno 143. Posebno nam je drago što su nam se pridružili i neki roditelji i nadamo se da im je bilo ugodno u našem društvu. Unatoč manjim poteškoćama, sigurno smo i u predviđenom vremenu stigli do našeg prvog odredišta, a to je rudnik soli Bad Hallein. Djeca su oduševljeno razgledavala rudnik, a spuštanje "toboganom" nezaboravan je doživljaj. Naravno da smo obišli i keltsko selo u okolici rudnika, divili se starim zanatima, fotografirali se, divili prirodi.

Nakon kraće vožnje došli smo u Salzburg gdje smo se podijelili u već ranije dogovorene skupine i krenuli pronaći te zabilježiti znamenitosti tog velebnog grada. Krenuli smo preko Mozartplatza, divili se Salzburger domu, prekrasnoj baroknoj katedrali. S vrha Festungberg uzvisine pozdravljala nas je utvrda Hohensalzburg. Naravno da smo vidjeli i rodnu kuću W. Amadeusa Mozarta. Neki su iskoristili priliku te na mostu uzdaha postavili svoje lokote kao zaloge prijateljstva, a možda i ljubavi. Vremena je bilo premalo da sve vidimo, ali stigli smo i pojesti sladoled, posjetiti Mc Donalds, zaviriti u dućane te kupiti poneki suvenir.
Na kraju smo se uputili u dvorac Hellbrunn. Učenici su bili posebno nestrpljivi i uzbuđeni te su neki ponijeli kabanice, a neki rezervnu odjeću. Zašto to? Ne znate, niste posjetili ili barem čuli za taj dvorac? Ako vas put donese u Salzburg, nemojte ga zaobići. To je dvorac s vodenim zamkama. Dok šećete parkom i divite se znamenitostima, vrtovima, ribama , niti ne sanjate da vas u svakom trenutku iz sasvim neočekivanih mjesta najednom može poprskati voda. Ma što poprskati, ako niste dovoljno brzi, do kraja parka bit ćete skroz mokri. Sunce nas je grijalo i učenici se nisu bunili zbog vode, dapače uživali su neizmjerno.
Puni dojmova i presvučeni u suhu odjeću krenuli smo prema Krapini. Jedva čekamo sljedeću terensku nastavu u inozemstvo.
Za vas napisala i u ljepotama Salzburga uživala, Jasna Leljak
Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji!

Terenska nastava učenika OŠ Ljudevit Gaj u Salzburg

Autor: Anita Džaja, 24. 5. 2017.

Za vas napisala i u ljepotama Salzburga uživala, Jasna Leljak
Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji!