"ŠTO JE SVE MOJ SVIJET?!" - (TJE)DAN SVEMIRA

Autor: Suzana Pracaić, 10. 10. 2016.

Svjetski tjedan svemira (World Space Week) se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada. Ovogodišnja tema je "ZALOG ZA BOLJU BUDUĆNOST".

U ponedjeljak, 10. listopada smo obilježili Svjetski tjedan svemira i tako se pridružili mnogima u Hrvatskoj i svijetu.

Učenici 5.A/5.B (red. nastava GEO), 6.B (Globe i DOD.GEO) pod vodstvom učiteljice Miljenke Hršak i učenici 8.B/8.C (DOD.FIZ) pod vodstvom učiteljice Ružice Novak su u školskoj knjižnici prezentirali što su sve istražili o svemiru, i na taj način pokušali 'odgonetnuti svoj svijet'.

FOTOGRAFIJE

Svjetski tjedan svemira proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda 1999. godine. Ove godine Svjetski tjedan svemira promiče ISTRAŽIVANJE NAŠEG PLANETA ZEMLJE IZ SVEMIRSKIH DALJINA, putem mnogobrojnih svemirskih letjelica koje se nalaze u orbiti.

World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Službene stranice Svjetskog tjedna svemira su:

Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM) je mjesec listopad, a ove godine mu je moto: "NAUČI ODGONETNUTI SVOJ SVIJET" (LEARN TO DECODE YOUR WORLD).

Pokušali smo povezati svoj svijet i svemir. Gdje je naše mjesto u svemiru i što nas sve okružuje?! Oko 25 učenika pokazalo je čime su se bavili i što su istraživali.

Kako je bilo, najbolje pokazuju fotografije:

• o Sunčevom sustavu podučili su nas učenici 5.a i 5.b razreda

(a što se događa kad planeti polete?!...)

• učenici 6.b koji pohađaju dodatnu nastavu geografije i koji su uključeni u projekt Globe prezentirali su što su istražili o meteoritima (voditeljica je učiteljica Miljenka Hršak)

• učenici 8.c koji pohađaju dodatnu nastavu fizike pomoću PowerPoint prezentacije predstavili su nam NASA-u i svemirske letove, a iz šibica je izrađena i maketa rakete (voditeljica je učiteljica Ružica Novak)

• učenice 8.b su nas podučile o Mjesecu, kojima se u izlaganju pridružio petaš te su na kraju zajedno otplesali zemljinu rotaciju i revoluciju (Mjesec se okretao oko Zemlje, a Zemlja oko sebe i oko Sunca)

Na kraju smo pogledali film Uzay & Bilim: SMILING FACE ('sve počinje osmijehom'):

Cijelu aktivnost, svojom prisutnošću je uveličala naša ravnateljica, gđa Belošević te na kraju čestitala i zahvalila učenicima što su se tako lijepo potrudili.

Nakon službenog dijela, podružili smo se i počastili.

Stihovi Dobriše Cesarića daju nam odgovor - bez 'tvog i mog svijeta', 'san' ne bi bio savršen: "Taj san u slapu da bi mogo sjati, i moja kaplja pomaže ga tkati."

A sve možemo završiti pjesmom Sergeja Ćetkovića: Moj svijet.

Aktivnost smo prijavili i na World Space Week - Croatia (event) i u facebook grupi - World Space Week Croatia

članak napisala šk. knjižničarka Suzana Pracaić

P.S.

O samoj aktivnosti moglo se pročitati i u lokalnom mjesečniku Glas Zagorja broj 146, na stranici 17.:

"ŠTO JE SVE MOJ SVIJET?!" - (TJE)DAN SVEMIRA

Autor: Suzana Pracaić, 10. 10. 2016.

FOTOGRAFIJE

Službene stranice Svjetskog tjedna svemira su:

Kako je bilo, najbolje pokazuju fotografije:

• o Sunčevom sustavu podučili su nas učenici 5.a i 5.b razreda

(a što se događa kad planeti polete?!...)

Nakon službenog dijela, podružili smo se i počastili.

A sve možemo završiti pjesmom Sergeja Ćetkovića: Moj svijet.

članak napisala šk. knjižničarka Suzana Pracaić

P.S.