'MALI FIZIČARI' NAS POVELI NA LET U SVEMIR SVOJIM PPT-PREZENTACIJAMA

Autor: Suzana Pracaić, 11. 10. 2018.

U srijedu, 10. listopada u 12 sati, učenici 8. razreda koji pohađaju izvannastavnu aktivnost "Mali fizičari" pod vodstvom učiteljice fizike Ružice Novak, u knjižnici su prikazali prezentacije kojima su nas poveli u svemir. Saznali smo što su to zvijezde, supernova, crna rupa, a također upoznali koji su to svemirski letovi ostvareni, a za koje se čovječanstvo priprema.

Sve aktivnosti su odrađene u suradnji s knjižničarkom Suzanom Pracaić, koja je i sve prijavila na web stranicu WSW. Time smo završili ovogodišnji Svjetski tjedan svemira.

Ove godine smo po treći puta obilježili Svjetski tjedan svemira i za razliku od prijašnjih godina, imali smo više različitih aktivnosti kroz cijeli tjedan:

Prezentaciju su započeli učenici 8.c: Asja P. i Patrik Z. koji su nas poučili o svemiru i zvijezdama sa svojom prezentacijom pod nazivom: "Zvijezde - od nastanka do nestanka". Saznali smo da se i zvijezde poput ljudi, rađaju i umiru te da prolaze različita stanja patuljaka.

Na to izlaganje nadovezali su se učenici 8.a: Ena Š. i Matija T. koji su nam prikazali prezentaciju: "Svemir oko nas". Oni su nas poučili što su crne rupe i supernove te da su u zadnjih 1000 godina zabilježene samo 4 supernove, od kojih se 1987A mogla vidjeti golim okom iz zemalja južne polutke.

Za kraj, na "Putovanje u svemir" poveli su nas, istoimenom prezentacijom, učenici 8.b: Marko T., Antonio P. i Luka R. Čuli smo o prvim misijama u svemir (Apollo), rivalstvu tadašnjeg SSSR-a i SAD-a, kako je Jurij Gagarin prvi napravio orbitu oko Zemlje, a Neil Armstrong bio prvi čovjek na Mjesecu, o Međunarodnoj svemirskoj posadi i planovima za budućnost - projektu slijetanja na Mars.

Obogatili smo svoje znanje zahvaljujući ovim mladim istraživačima kojima želimo puno uspjeha u odabiru pravih 'letova' koji će ih lansirati u prave 'zvijezde'.

I naravno, počastili smo se :)

Bilo nas je dvadesetak, a među nama i jedna petašica, desna ruka knjižničarki.

Najava aktivnosti

Tekst napisala i fotografije odabrala knjižničarka Suzana Pracaić

'MALI FIZIČARI' NAS POVELI NA LET U SVEMIR SVOJIM PPT-PREZENTACIJAMA

Autor: Suzana Pracaić, 11. 10. 2018.

I naravno, počastili smo se :)

Bilo nas je dvadesetak, a među nama i jedna petašica, desna ruka knjižničarki.

Najava aktivnosti

Tekst napisala i fotografije odabrala knjižničarka Suzana Pracaić