CRKVA SV.KATARINE I FRANJEVAČKI SAMOSTAN

Autor: Marija Poslon, 21. 10. 2014.

U samom gradu Krapini, okruženi lijepim okolišem, nalaze se crkva sv. Katarine i Franjevački samostan. Nalaze se na maloj uzvisini pa izgleda kao da budno čuvaju svoj grad.

Crkva je sagrađena i blagoslovljena 1657. Godine. Ukrašena je raznim ikonama, portretima, slikama i kipovima. Svaka slika ili freska priča neku svoju priču. Oltari su prekrasni. Vidi se koliko je truda uloženo u svaki taj kip i u svaki njegov sitni detalj. Uz crkvu smjestio se i Franjevački samostan. Osnovan je 17. travnja 1641. godine.

Više pročitajte pod opširnije.

Utemeljitelji su bili Ana Marija Keglević i njezin brat Franjo Keglević. Kada dođeš u samostan, preplavi te nekakav poseban osjećaj tako da sve što je oko tebe moraš pažljivo promatrati i to s velikim poštovanjem. On posjeduje knjižnicu u kojoj se nalaze vrijedne knjige pa tako i prva hrvatska pisma. Neobičan osjećaj je kada se pitaš koliko je ljudi sve to vidjelo i čitalo u prošlosti i kakav su oni stekli dojam o tome. U hodnicima samostana mogu se vidjeti zanimljive sprave koje su ljudi nekad koristili. Posebno me se dojmio izložak za pečenje hostija u krušnoj peći. Godine 1823. izbio je veliki požar. Izgorio je samostan, crkva s tornjem i gospodarske zgrade. Obnova je trajala tri godine. Neki su franjevci rođeni u Krapini: Aleksa Buzajković, Aleksa Jelačić, Nikola Fuček i Jakim Balagović. Iznad samostana sagrađena je 1705. – 1707. godine kapela sv. Josipa. Pater nam je dosta toga još ispričao o samostanu, a posebno mi je bilo tužno čuti o zločinu nad franjevcima u maceljskoj šumi. Mnogo  je franjevaca prošlo kroz taj samostan.

Život franjevaca ostavio je poseban trag u povijesti i današnjici grada Krapine. Bili su svećenici, njegovali su bolesne, a posebno su bili dobri učitelji. Sretan sam što su crkva sv. Katarine i Franjevački samostan dio moga grada.

LEON HOJSKI, 6.c