2024-02-01 15:54:00

EDUKATIVNO-KREATIVNA RADIONICA "MASKE" (#saferinternetday)

Svake godine, drugog dana, drugog tjedna, drugog mjeseca obilježava se Dan sigurnijeg interneta (#DSI2024HR, #SID2024, #saferinternetday). Ove godine taj dan je u utorak, 6. veljače.

Brojne organizacije, udruge, institucije tom Danu daju posebnu pozornost. Tako se na njihovim stranicama mogu naći brojni edukativni materijali.

O ovoj tematici i zaštiti djece na internetu ne govori se u školi samo jedan dan. U suvremenoj školi koja koristi digitalne i e-izvore, gdje su korisnici milenijalci, o tome se govori stalno.

Tako su učenici, koji pohađaju INA Mali knjižničari, osviješteni o važnosti zaštite svojih podataka na internetu, a zatim se opustili uz kreativnu izradu maski. Radionica je dio eTwinning projekta "Uz čitanje riječi rastu 4", a osmislila ju je i vodila knjižničarka Suzana.

Pred nama je vrijeme maškara, no ima onih koji su stalno maskirani na internetu. Zato treba biti pažljiv!

Mediji: Sjever.hr , Školski portal

Aktivnost je dio eTwinning projekta „Uz čitanje riječi rastu 4“ kojim se nastoji izgrađivati kulturu čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika i njihovo kritičko mišljenje. Time želimo utjecati na izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela te razvijati kulturu provođenja slobodnog vremena.

 

Neki od važnih mrežnih stranica na kojima ima puno edukativnih materijala za DSI:

Udruga Suradnici u učenju

Dan sigurnijeg interneta DSI

Portal Medijska pismenost

Safe Internet Day

 

 

Na početku radionice, učenici su pročitali i proučili savjete za sigurno korištenje interneta te dobili letak s pitanjima za testiranje svoje sigurnosti na internetu koje će sami riješiti i na taj način dobiti odgovor jesu li sigurni online ili trebaju ispraviti svoje informacije i način komuniciranja na internetu.

  

Ponovili smo da svoje osobne podatke (ime, prezime, adresu, broj mobitela) trebaju čuvati i pažljivo birati prijatelje na internetu. Slanje i objavljivanje fotografija ili videa nije preporučljivo jer ostaju zauvijek na internetu. Također prije preuzimanja aplikacija, programa ili datoteka treba biti pažljiv - možemo biti meta zlonamjernih korisnika koji žele hakirati naše uređaje i profile. U slučaju pitanja, nedoumica ili nečeg nepoželjnog čemu su izloženi, treba se javiti i pomoć tražiti od odrasle osobe.

Zatim je slijedila radionica maski...

Ideja za izradu maski uzeta je iz Edukativnih materijala na bazi Montessori pedagogije. U današnje vrijeme velika se pozornost stavlja na informatičko opismenjavanje svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa. Pomalo se zapostavlja razvoj psihomotorike ruke, šake, prstiju…

Ukoliko omogućimo učenicima i takav razvoj, ono će moći kreativno misliti i izražavati se, što uvelike utječe na njegov budući razvoj. Budući da učenici najbolje uče kada sudjeluju u aktivnosti i putem igre, 'mali knjižničari' su se zaigrali i stvoriti nešto novo, izrazili svoju kreativnost.

   

 

A kako to izgleda u holu?!

   

Hvala učiteljici likovne kulture Sonji Jurman što 'maskice' ukrašuju školu.


Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina