2014-12-11 17:00:00

FINALE PROJEKTA "KRAPINEKI" U MKN

U utorak, 09.12. u 12 sati predstavljen je projekt "Gde su se vučili naši Krapineki" učenicima i djelatnicima škole u dvorani za tjelesnu i zdravstvenu kulturu, a u četvrtak, 11.12. u 17 sati prezentacija projekta prikazana je u Muzeju krapinskih neandertalaca za sve zainteresirane građane Krapine. To finale projekta uključeno je u program aktivnosti u "Prosinac u Krapini".

U sklopu prezentacije, učenici-sudionici projekta nastupili su i u glazbenom dijelu programa pjevajući himnu škole „Gaj, Gaj - navek si naj“ i prigodne zagorske pjesme, uz pratnju tamburaša koje vodi učiteljica glazbene kulture Katarina Rihtar.

Sve prisutne pozdravila je ravnateljica škole, gđa Dragica Belošević.

Program su vodili Maja Klasić i Lovro Čižmek - učenici 7.b.

    

Prezentaciji je nazočio i gradonačelnik g. Zoran Gregurović koji je svakom učeniku nakon programa ponaosob čestitao.

Projekt je prezentiran u dva dijela. U prvom dijelu powerpointom prezentacijom sve etape projekta na projekcijskom platnu, a u drugom dijelu učenici su predstavili sve što su saznali i naučili putem plakata, geološke lente i umnih mapa.

Powerpoint prezentaciju vodile su učenice 7.a razreda Laura Kranjčec i Laura Presečki uz tehničku podršku Petre Švaljek.

Učenici 5. a razreda: Žan Gregurović, Ana Ptičar i Helena Hršak ispričali su priču o Neandertalcu Pepu. Doroteja Kunštek i Dora Jurić, učenice 7.a upoznale su nas s životom i djelom dr.  Dragutina Gorjanovića Krambergera.

  

Geološku lentu vremena prikazale su učenice: Doroteja Benc, Martina Golub i  Mateja Barušić, uradak je svih učenika 7. razreda na dodatnoj nastavi, a o geološkim razdobljima poslušali smo Mariju Sutlović, Petru Švaljek, Damjana Došena i Magdalenu Hanžek. Svi oni su učenici 7.a razreda.

S kojim smo se sve znanostima susreli u istraživanju krapinskog pračovjeka, upoznali su nas učenici 7.b: Martin Mlinarić, Maja Klasić i Lovro Čižmek.

Fosile su proučavali učenici 8.b razreda: Ivan Borlinić, Nives Osredečki, Tino Šolman i Jelena Bočkaj te su nam prikazali što su sve saznali.

  

Lana Šoštarko i Jana Pavić, učenice 8.b usporedile su kromanjonce i neandertalce i govorile o evoluciji čovjeka. I kao 'šećer na kraju' predstavili smo najljepši dio projekta - proučavanje minerala. Svim učenicima je posebno 'zapeo za oko' pirit kojeg poznajemo pod nazivom „lažno zlato“. O njemu, ostalim mineralima i stijenama rekli su nam Laure, Luka Hršak i Silvio Ferček.

  

U glazbenom dijelu imali smo priliku i poslušati dva solista - Damjana Došena i Silvija Ferčeka koji su nam otpjevali Popevke sem slagal  i Lepe ti je, lepe ti je...   uz pratnju tamburaša Davida Janžeka, 6.c; Petra Šoštarića, 7.c; Darija Puljka, 7.c  i  Davora Kozinu, 8.b 

  

U izložbenom prostoru mogli su se razgledati uratci koji su nastali u radionicama. Brošure o projektu, letci i pozivnica, izrađeni u suradnji s učenicima medijske grupe koju vodi učiteljica informatike Marija Hršak, također su bili izloženi na klupama.

Nakon prezentacije zasluženo smo se počastili i podružili s dragim nam gostima...

  

„Da bi ovaj projekt ostvarili bila nam je nužna financijska pomoć, na kojoj zahvaljujemo gradonačelniku g. Zoranu Greguroviću i Gradu Krapini. Svim djelatnicima Muzeja krapinskih neandertalaca veliko hvala na prekrasnoj suradnji i svesrdnoj pomoći u stjecanju novih spoznaja (gđi Lorki Lončar Uvodić, g. Jurici Sabolu i g. Eduardu Vasiljeviću). Posebno zahvaljujemo ravnateljici Muzeja, gđi Vlasti Krklec na ustupljenom prostoru Muzeja gdje smo predstavili naš projekt. Hvala i svima koji su nas podržali i svojim prisustvom uveličali ovaj događaj.

            A odgovor koji smo dobili ovim projektom jest sljedeći:  „Današnje obrazovanje i učenje u suvremenoj školi nezamislivo je bez učitelja i suvremene tehnologije, opreme, interneta i alata u posebno specijaliziranim učionicama i ustanovama (poput Muzeja krapinskih neandertalaca). Naši „Krapineki“ imali su samo roditelje, špilju i prirodu. Učili su od starijih, okupljali su se oko vatre, izrađivali alate i odjeću te sabirali plodove. Učili su u izvornoj stvarnosti. I sad je pitanje: čije su učionice ljepše i gdje se bolje učilo?!

H V A L A   S V I M A!!!

Nositeljice projekta:

Miljenka Hršak, Tanja Dunaj i Suzana Pracaić

 

Večernji list, 16. prosinca 2014., str. 24.


Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina