2014-10-02 15:50:21 BIVŠI UČENIK ŠKOLE KAO NAŠ POSEBAN GOST Ovaj susret s gosp. Željkom Pospišem je uvod u projekt „Gde su se vučili naši Krapineki“ kojim želimo dati svoj doprinos 115. obljetnici otkrića krapinskog pračovjeka. Nalazimo se u mjesecu listopadu koji je posvećen Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica i njihovom značaju u obrazovanju, a pred nama je i Mjesec hrvatske knjige koji je ove godine posvećen LJUBAVI. Gosp. Željko pravi je zaljubljenik u Krapinu, njenu povijest, prirodnu i kulturnu baštinu ovoga kraja i vrijeme predviđeno za susret bilo je prekratko za ono što nam je sve želio prenijeti... Time što 'otvorili vrata školske knjižnice' za sva događanja i aktivnosti koje su pred nama u ovim mjesecima učenja i kulture... Obično smo navikli na književne susrete i književnike koji promoviraju svoje romane, novele ili pjesme. Danas je pred nama bila malo drugačija promocija jer smo predstavili djelo koje nije beletristika, već regionalna monografija, iz koje možemo naučiti.
Ovo djelo rezultat je dugogodišnjeg istraživanja pretvoreno u priču o nalazištu krapinskog pračovjeka. Gosp. Željko osoba je širokog znanja što se može prepoznati čitajući retke knjige "Moj grad i pračovjek - neandertalci volim vas"..
Ono što treba naglasiti - u ovoj knjizi nalaze se one činjenice kojih nema u svakodnevno dostupnim izvorima informacija, koje su nam opće poznate.
Kao pravi informacijski pismen čovjek istražuje različite izvore znanja i informacija (arhive, zapise, pisma, dokumente…), ali ono najvažnije su usmene predaje koje stavlja na papir.
Bio je to integrirani školski sat koji je povezao povijest, arheologiju, geologiju, paleontologiju, geografiju, mineralogiju, molekularnu biologiju... Hvala gosp. Željku na tako zanimljivom predavanju. Zahvaljujemo na poklonjenim primjercima njegova djela koji su obogatili knjižnični fond i zavičajnu zbirku. Želimo mu još puno uspjeha i novih saznanja... a sa ovog susreta zapamtit ćemo rečenicu: "Učite, jer znanje vam nitko ne može oduzeti!"
|
Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina |