2024-10-08 12:04:43

Svjetski tjedan svemira 2024. - "Svemir i klimatske promjene"

I ove školske godine, u Godišnji plan i program rada škole i Kurikulum, uključili smo obilježavanje Svjetskog tjedna svemira. Naše prvo obilježavanje je bilo 2016. godine i ovo je deveta godina u kontinuitetu, kako sudjelujemo prijavom na svjetskoj razini pa čak kao jedina škola u našoj županiji.

Predavanje na temu "Svemir i klimatske promjene", što je i tema ovogodišnjeg WSW-a, održao je g. Borna Cesarec, dopredsjednik zagorskog Astronomskog društva Meteor. Od članova društva, bio je prisutan i tajnik društva, g. Mladen Galin i njegov sin Martin. Predsjednik Stjepan Prugovečki nam se nažalost, ove godine, nije mogao pridružiti.

Predavanje je dogovorila knjižničarka Suzana Pracaić, a konferansu je vodila učenica 8.a Ela Jurinjak. Bilo je organizirano za učenike 6. razreda, koji su dodatno, na nastavi Prirode, s učiteljicama Marijom Markovina i Tanjom Dunaj obrađivali Sunčev sustav te izradili makete postavljene u hol škole. Učenici 8. razreda također su se uključili u obilježavanje WSW-a te na nastavi Geografije uz mentoriranje učiteljice Miljenke Hršak izradili plakat koji je također vidljiv u glavnom holu škole.

Nakon predavanja, premjestili smo se na parkiralište kod Pekom-a, kako bi promatrali planete (radionica koju smo lani preskočili zbog lošeg, oblačnog vremena).

Fotografije s radionica, susreta i promatranja planeta nakon predavanja, možete vidjeti pod: FOTOGRAFIJE

Event ID: 86512 (https://www.worldspaceweek.org/events/event-details/?eventID=86512)

Portal Sjever.hrSvjetski tjedan svemira u OŠ Ljudevit Gaj: Strast učenika za prostranim svemirom ne poznaje granice

Jučerašnjim predavanjem i druženjem željeli smo dati poseban značaj obilježavanju Svjetskog tjedna svemira.

Svjetski tjedan svemira (WSW)  međunarodna je proslava znanosti i tehnologije i njihovog doprinosa poboljšanju ljudskog napretka. Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1999. Svjetski tjedan svemira, koji se održava svake godine od 4. do 10. listopada.

   

Svake godine Svjetski tjedan svemira ima temu koja se obilježava na globalnoj, svjetskoj razini. Hrvatska se u prošloj godini našla na 4. mjestu po broju aktivnosti u hrvatskim školama i udrugama, što je za jednu tako malu zemlju veliki uspjeh i pokazatelj koliko nas interesira svemir.

Ove godine tema je “Svemir i klimatske promjene”. Tema naglašava ključnu ulogu svemira u praćenju klime na Zemlji i ublažavanju klimatskih promjena. 
Sve što smo radili u prošlom, a i u ovom tjednu bit će objavljeno u medijima, društvenim mrežama i na portalu tj. web-stranici World Space Week, gdje smo prijavili svoje sudjelovanje:


G. Borna nam je objasnio kakvu ulogu ima svemir i koji je utjecaj Sunca na klimatske promjene te kako su se tijekom zadnjih stotinjak godina događale promjene u temperaturi i klimi. Govora je bilo i o posljedicama ugljikovog dioksida i kako možemo ublažiti mijenjanje klime, a to je sadnjom drveća i zelenila.

Nakon predavanja slijedilo je promatranje planeta (Saturn i maglica):

   

   

 

Uradci učenika 8. razreda:

Sat dodatne nastave iz geografije u šestom razredu u sklopu Svjetskog tjedna svemira bio je posvećen klimatskim promjenama.
 Klimatske promjene uzrokovane su globalnim zagrijavanjem i odnose se na dugoročne vremenske prilike na Zemlji, primjerice temperaturu, razine mora i oborine. 
Klima na Zemlji drastično se promijenila otkad je planet stvoren prije 4,6 milijardi godina. U posljednjih 150 godina temperature rastu brže nego ikada. Glavni uzrok klimatskih promjena sagorijevanje je fosilnih goriva kao što su nafta, ugljen i prirodni plin, uslijed čega se u atmosferu ispuštaju staklenički plinovi. Glavna je posljedica klimatskih promjena povećanje globalne temperature planeta.
Porast temperature utječe na topljenje ledene mase na polovima, što pak uzrokuje porast razine mora, što dovodi do poplava i ugrožava priobalna područja. Klimatske promjene se mogu odnositi na određene posebne regije ili se može odnositi na cijelu Zemlju.
Ugroženo je naše zdravlje, kao i sigurnost opskrbe hranom, posebno u Africi i Aziji, kontinentima s najvećim brojem mladih. Iako se klimatske promjene ne mogu poništiti, njihove se posljedice mogu ublažiti i možemo im se prilagoditi. Mjerama ublažavanja nastoje se smanjiti emisije stakleničkih plinova u atmosferu, primjerice razvojem čiste energije i povećanjem šumskih područja. Prilagodba klimatskim promjenama podrazumijeva pripremu za njihove posljedice i povećanje otpornosti našeg društva. 
Učenici su razgovarali o klimatskim promjenama i na kraju sata izradili plakat koji su izložili u holu škole. (tekst o radionici s učenicima 8. razreda napisala Miljenka Hršak).

 

 

Uradci učenika 6. razreda:

Učenici 6.razreda su zajedno sa predmetnim učiteljicama Marijom Markovinom i Tanjom Dunaj u sklopu nastave prirode naučili kako je nastao te kako je građen svemir. Istraživali su razlike između zvijezda i planeta. Naučili su zašto nam je Sunce važno i što se događa s njegovom energijom pri dolasku na Zemlju te tako naučili  i nešto više o planetima Sunčevog sustava. Za kraj su istraživanje upotpunili prekrasnim uradcima (tekst o radionici s učenicima 6. razreda napisala Tanja Dunaj).

 

Zajednički panoi nastali suradnjom svih sudionika:

Autor teksta i fotografija: Suzana Pracaić, školska knjižničarka


Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina