"ČITAM. ČITAŠ? ČITAMO!"

Autor: Suzana Pracaić, 9. 10. 2013.

Mjesec listopad je posvećen Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica. Ovogodišnja tema je "ŠKOLSKE KNJIŽNICE: VRATA U ŽIVOT". Ova godina je EUROPSKA GODINA ČITANJA NA GLAS čijem obilježavanju je posebno posvećen MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2013. sa sloganom "Tko čita, ne skita". I u našoj školi tijekom cijele školske godine očekuju nas mnoge aktivnosti vezane uz poticanje čitanja i razvijanje ljubavi prema knjizi.

Knjižnica OŠ „Ljudevit Gaj“ Krapina se uključila u obilježavanje Europske godine čitanja na glas. Jedan od ciljeva rada školskih knjižnica jest poticanje čitanja i razvijanje ljubavi i interesa za čitanje pa tako postoje već mnogi nacionalni projekti knjižničara poput 'Čitajmo mi, u obitelji svi'; 'Čitanjem do zvijezda'; 'Tulum s(l)ova' te 'Natjecanje u čitanju naglas'.

I sam Mjesec hrvatske knjige posvećen je čitanju. Učenici 7. razreda uključiti će se u Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod nazivom „Pročitaj tri dnevnika i pobijedi!“,

učenici 6. razreda upoznali su se s CARNetovim projektom E-lektire i saznali koja su sve književna djela iz popisa lektire dostupna online,

a u Dječjem tjednu učenike 1. razreda očekuje upoznavanje s knjižnicom, knjižničarkom i svim onim što se može naći u knjižnicama.

Tijekom Mjeseca hrvatske knjige, a i kroz cijelu školsku godinu ostvariti ćemo bliskiju suradnju s GRADSKOM KNJIŽNICOM KRAPINA

te dovesti voditeljicu Dječjeg odjela, dipl. knjižničarku Vesnu Šaronja u matičnu i područne škole koja će s učenicima 1. i 2. razreda obraditi lektiru na malo drugačiji način -  u pričaonici s interaktivnim pristupom poticati će na zanimljiv način učenike na slušanje, govorenje i čitanje te prepoznavanje osobina, osjećaja i postupaka likova u priči Željke Horvat Vukelja - Hrabrica. Tako ćemo osvijestiti mnoge dječje osjećaje te razvijati plemenite ljudske osobine kao što su hrabrost, razumijevanje, strpljivost, ljubav, prijateljstvo, empatiju i osjećaj tolerancije.

Međunarodni sajam knjiga Interliber na Zagrebačkom Velesajmu sredinom studenog posjetiti će sedmaši i osmaši s ovogodišnjim pobjednikom kviza.

Za učenike viših razreda ostvariti ćemo pričaonicu uz Valentinovo, ali ponovo na Vesnin način.

U mjesecu travnju, uz Dan škole planiran je književni susret za sedmaše i osmaše s Brankom Primorac u organizaciji izdavačke kuće Alfa.

"ČITAM. ČITAŠ? ČITAMO!"

Autor: Suzana Pracaić, 9. 10. 2013.