NEKA TI RIJEČ NE BUDE STRANA(C) - SEDMAŠI I MHK 2023.

Autor: Suzana Pracaić, 30. 10. 2023.

Kao i svake godine, u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, učenici 7. razreda sudjeluju u rješavanju Nacionalnog kviza za poticanje čitanja koji je ove godine imao moto "Nek' ti riječ ne bude strana(c)" jer je Mjesec hrvatske knjige bio posvećen prevoditeljima.

Ove godine odazvali su se učenici 7.a (učiteljica Jasna Leljak) i 7.b (učiteljica Andreja Klasić).

Za sudjelovanje u kvizu je trebalo pročitati 3 naslova te pronaći odgovore u online izvorima znanja. Da bi se upoznali i s drugim e-izvorima, u drugom dijelu nastavnog sata, učenici su rješavali listiće i vježbali vještinu pretraživanja online referentne zbirke.

Uz online izvore informacija trebalo je pročitati tri knjige:

• Volker Mehnert, Claudia LiebAlexander von Humboldt (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković)
  • Stefan BoonenNahoče iz Wammerswalda (s nizozemskoga prevela Svetlana Grubić Samaržija)
  • Frances Hodgson BurnettTajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott)

Da bi zainteresirali učenike za čitanje djela koja nisu lektira, običaj je da učenici koji žele razvijati čitalačku pismenost i vole čitati, pročitaju preporučene naslove koje prezentiraju ostatku razreda i na taj način daju preporuku i poticaj zašto tu knjigu pročitati?!

Tako su za 7.a naslove prezentirali: Mihael Fruk, Lara Belošević  i Patrik Halužan.

U 7.b javili su se sljedeći učenici: Lea Sopek i Lana Mužek

Zatim je slijedilo rješavanje kviza te pretraživanje online informacija i rješavanje zadataka u svrhu razvoja informacijske pismenosti.

Nakon riješenog kviza, u drugom dijelu nastavnog sata, učenici su educirani o online  referentnoj zbirci pomoću prezentacije:

Rješavanje zadataka na nastavnom listiću bio je nastavak pretraživanja i služenja online referentnom zbirkom. Najviše komentara izazvalo je korištenje portala osobnih imena u traženju značenja vlastitog imena.

Čekamo pobjednika! Prvo školskog početkom studenog, a glavno izvlačenje bit će 15.11. u NSK.

NEKA TI RIJEČ NE BUDE STRANA(C) - SEDMAŠI I MHK 2023.

Autor: Suzana Pracaić, 30. 10. 2023.

Uz online izvore informacija trebalo je pročitati tri knjige:

• Frances Hodgson BurnettTajni vrt (s engleskoga preveo Ivan Ott)

U 7.b javili su se sljedeći učenici: Lea Sopek i Lana Mužek