VJEŠTINA SNALAŽENJA U KNJIŽNICI - 5. RAZREDI

Autor: Suzana Pracaić, 29. 9. 2023.

Godina 2023. proglašena je Europskom godinom vještina. Kroz edukacije i radionice u knjižnici, planirali smo razvoj mnogih vještina, od najosnovnijih (vještina slušanja, čitanja, pisanja, govorenja), vještine prevođenja, digitalne i medijske pismenosti... do rukotvorina, kreativnosti i razvoja mašte.

Učenici 5. razreda na nastavnom satu u knjižnici pod nazivom Organizacija i poslovanje školske knjižnice razvijali su vještinu snalaženja u knjižnici

Učenici  su upoznati s novitetima u poslovanju knjižnice i primjeni METLIB APLIKACIJETom aplikacijom, koju su instalirali na svoje mobitele, učenici su dobili digitalne iskaznice, ali i mogućnost brzog pristupa katalogu knjižnice te stvaranju svog profila. Naučili su što je signatura i kako pomoću nje pronaći knjigu na polici.

ISHOD UČENJA:

OŠ HJ C.5.3. Učenik posjećuje kulturne institucije i događaje u fizičkome i virtualnome okružju (posjet)

CILJEVI:

• upoznavanje učenika s knjižničnim poslovanjem (put od autora do knjižnice)
  • upoznavanje učenika sa smještajem knjiga na policama uz pomoć signature (dobna klasifikacija i autorska oznaka određuju mjesto knjige na polici)
  • naučiti pronaći knjigu uz pomoć abecednog kataloga tj. signature
  • upoznati pojam 'katalog' te čemu služi (osnovne elemente koji opisuju knjigu)

Ponovili su što su sve naučili tijekom korištenja knjižnice u razrednoj nastavi, ali su saznali i neke nove informacije.

Da bi se mogli snaći u knjižnicama, samostalno potražiti knjigu, trebamo upoznati sustave slaganja, klasificiranja i razvrstavanja knjiga u knjižnicama.

Ponovili su kako su knjige složene prema dobi tj. uzrastu i što znače oznake M, D, O, N, I)

DOBNA KLASIFIKACIJA (M, D, O, N, I)

• koristi se u osnovnoškolskim knjižnicama za književna djela (lektiru, beletristiku).
  • knjige su razvrstane prema dobi, godinama učenika:

Unutar svake skupine, grupe, knjige su složene ABECEDNIM REDOM po PREZIMENU AUTORA.

Svaka knjiga ima svoj jedinstveni BROJ (INVENTARNI) i SVOJE MJESTO na polici koje se zove SIGNATURA..

Naučili su što znači riječ katalog u knjižničarskom rječniku i svaka knjižnica ima svoj jedinstveni katalog prema građi koju nabavlja.

KATALOG  je popis knjižnične građe koja se nalazi  u određenoj knjižnici, a sređen je po nekom kriteriju.

Najinteresantniji dio je bio rad na mobitelu. U jednom modulu (moja arhiva) mogli su vidjeti koje su sve knjige posudili u školskoj knjižnici od 1. razreda.

Tom aplikacijom mogu i rezervirati knjigu, a i produljiti rok posudbe jer točno piše kada knjigu treba vratiti.

Tako da su novitetom oduševljeni. korištenje računalnog kataloga, pronalaženje signature, pronalaženje knjiga na policama.

Za pomoć u učenju i ponavljanju sadržaja, u virtualne razrede dobili su poveznicu: https://view.genial.ly/650c3fcfaad55800184ce597/horizontal-infographic-review-kimoo-5r-2023

Evo i nekoliko fotografija iz svakog razrednog odjela: 5.a (učiteljica Jasna Leljak), 5.b I 5.c (učiteljica Margareta Benc), 5.d (učiteljica Ivana Lazni) i 5.š (učiteljica Mira Benc).

Aplikacija MetLib

VJEŠTINA SNALAŽENJA U KNJIŽNICI - 5. RAZREDI

Autor: Suzana Pracaić, 29. 9. 2023.

ISHOD UČENJA:

CILJEVI:

• upoznavanje učenika s knjižničnim poslovanjem (put od autora do knjižnice)
  • naučiti pronaći knjigu uz pomoć abecednog kataloga tj. signature
  • upoznati pojam 'katalog' te čemu služi (osnovne elemente koji opisuju knjigu)

DOBNA KLASIFIKACIJA (M, D, O, N, I)

• knjige su razvrstane prema dobi, godinama učenika:

Aplikacija MetLib