MARKO GAJ, IZRAVNI POTOMAK LJUDEVITA GAJA POSJETIO ŠKOLU

Autor: Suzana Pracaić, 30. 6. 2023.

U utorak, 27. lipnja 2023. g. našu školu je posjetio g. Marko Gaj, izravan potomak Ljudevita Gaja sa svojom majkom.

Posjet je ostvaren nakon poziva g. Mije Ostojića, mr. povijesti iz Zagreba, koji je u pokušaju da ostvari posjet potomka na korijene obitelji, kontaktirao p. Franju Tomaševića, g. Željka Pospiša te našu knjižničarku Suzanu Pracaić, koja ga je povezala s ravnateljicom Gradske knjižnice Krapina, gđom Majom Vukina Bogović.

U školskoj knjižnici prolistao je i djelo Velimira Gaja: Lira - različne pjesme, Zagreb, iz 1870. g., koja je dio zaštićenog fonda knjižnice.

Posjetio je i Gradsku vijećnicu grada Krapine. Povijesnom susretu nazočili su gradonačelnik grada Krapine Zoran Gregurović i ravnateljica Gradske knjižnice Krapina Maja Vukina Bogović  koja je istaknula:
"Kroz priču sam srela knjižničarku osnovne škole Ljudevit Gaj Suzanu Pracaić koja mi je rekla da je nedavno saznala da postoji potomak Ljudevita Gaja i zatim smo zajednički krenuli u istraživanje i pozvali smo gospodina Marka da nam dođe u posjet u Krapinu."

U medijima:

– Moj predak je prvi ljekarnik Ivan Gaj i ja potičem izravno od njega. Iza njega je njegov sin Ivan Antun Gaj, također ljekarnik. On je imao Gustava Gaja nakon kojeg je moj prapradjed, poznati spiritist koji je živio u Jaski. Čak je i Gustav Gaj prvi došao u Jasku. On je imao mog pradjeda Gustava Gaja a Gustav Gaj je imao mog djeda koji se zvao Ljudevit Gaj. Ljudevit Gaj mog oca Ivana Gaja. Sva su imena jako poznata. I ja sam prvi Gaj koji se zove MarkoIme Gustav ili Ljudevit je u tom trenutku jednostavno bilo arhaično za 1986. kada sam se rodio u Beogradu. To je kratka crta. Bitno je naglasiti od kojeg Gaja potječem. Ljudevit Gaj preporoditelj je najmlađe dijete i mlađi je od mog direktnog potomka. Kao što vidite to ime se vrtjelo – pojasnio je složeno rodovsko stablo Marko Gaj te je rekao više o Ivanu Gaju koji je bio prvi ljekarnik te od svojih sredstava osnovao bolnicu.

- On je osnovao bolnicu od svojih sredstava, što piše i u dokumentima i što mi je izrazito drago. Uputiti ću se u crkvu svete Katarine, u franjevački samostan, jer je tamo u kripti njegov lijes i osobno mi je važno da tamo otići – kazao je Marko dodajući da je svatko od njegovih predaka iza sebe ostavio neki trag.

MARKO GAJ, IZRAVNI POTOMAK LJUDEVITA GAJA POSJETIO ŠKOLU

Autor: Suzana Pracaić, 30. 6. 2023.

U medijima: