POSJET FRANJEVAČKOM SAMOSTANU

Autor: Anita Džaja, 13. 10. 2017.

I ove godine, učenici šestih razreda su sa svojim učiteljicama hrvatskog jezika, povijesti, glazbene kulture i vjeronauka posjetili franjevački samostan i crkvu sv. Katarine u Krapini. Ovaj posjet nam je bio poseban zbog više razloga!

Dakle, naš "čovjek" koji nas svake godine dočekuje i prezentira nam povijest samostana i crkve, gospodin Željko Pospiš, otkrio nam je ove godine i neke nove zanimljivosti, koje možete pročitati pod opširnije!

Naime, postoji ženski i muški dio crkve. Ženski je tamo gdje je Gospa (logično!), muški je tamo gdje su muški, npr. sv. Franjo (a tko drugi?!).

Pa nas je pokušao malo isprepadati s tim da sjedimo na grobovima pokojnih franjevaca i ostalih ljudi. A mi se baš nismo dali pa smo s poker-face-om čekali nastavak. Mekušci sigurno nismo i tome nas se ne uči!

Nismo se, dakle,  dali smesti pa smo krenuli prema knjižnici i zbirci svega i svačega. Mi smo primijetili burence za rakiju i nekakve stare pisaće mašine, fotke, inkunabule i sprave potrebne za tiještenje za vino. Pola nas se poželjelo zarediti i baviti sa svim tim stvarčicama.

Na kraju su na red došle orgulje. Učiteljica iz glazbene kulture nam se rastopila. Sastavili smo je na putu do škole. Treba doći i čuti te orgulje!

Učiteljice su gledale na sat hoće li učenici A smjene stići na prvi sat (priroda - posebno su bili glasni oni koji ne bi baš htjeli odgovarati, a učitelj redovito provjerava) pa su zahvaljivali za kupljeno vrijeme razgledavanja orgulja i isprobavanja istih, ali su na kraju ipak stigli na ono što ih čeka, a to bijaše priroda (nadamo se da je dobro prošlo), dok su učenici B smjene stigli na bus i na redovan odlazak doma.

Bilo nam je veselo i hoćemo još (rekoše učenici!)!

Fotografije pogledajte u našoj foto-galeriji!

A neki još pišu dojmove, pa će biti objavljeno naknadno :)

Pripremila: Anita