Razmjena učenika naše škole i Gottfried-Kinkel-Realschule Erftstadt iz Njemačke

Autor: Anita Džaja, 9. 10. 2017.

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole i učenici Srednje škole Krapina sudjelovali su u razmjeni učenika u sklopu međunarodnog projekta suradnje sa školom Gottfried-Kinkel-Realschule Erftstadt iz Njemačke.
Cilj razmjene bio je međusobno upoznavanje učenika i škola te upoznavanje s kulturom i tradicijom pojedine regije, a i učenje njemačkog jezika te komunikacija s izvornim govornicima. Razmjena učenika trajala je od 20.9. do 27.9. 2017. godine.

Učenici su iz Krapine krenuli, organiziranim prijevozom, do zagrebačke zračne luke "Franjo Tuđman", a zatim avionom, kompanije Germanwings, do Kölna. Tamo su ih dočekale obitelji kod kojih su bili smješteni u Erftstadtu. To je gradić 20-tak kilometara udaljen od Kölna
Svaki učenik bio je smješten kod jedne njemačke obitelji. U programu je bilo posjetiti gradove Köln, Aschen i Wuppertal. Od kulturnih znamenitosti posjetili smo dvorac Brühl te Dom u Kölnu. Dva smo dana proveli u njemačkoj školi koju pohađaju naši domaćini, a puno nam je značio vikend proveden u obitelji.
Nas učenike i naše profesorice koje su nas pratile, Mirjanu Klobučar, Jasnu Sutlović-Pogačić i Jasminku Pernjek ugostio je gradonačelnik Erftstadta. Saznali smo da daje veliku potporu projektu i smatra važnim učenje stranih jezika.
Nakon tjedna provedenog tamo, ispunjenog mnogim novim iskustvima i znanjem, vratili smo se letom iz Kölna  do Zagreba, a zatim autobusom u Krapinu, svojim obiteljima. Njemačke su obitelji lijepo ugostile naše učenike i bili su dobri domaćini. Neki smo bili u kinu, neki u zabavnim parkovima, zaista su se trudlili posebno oko nas.
Sljedeće godine u razdoblju od 4.4. do 11.4. 2018. slijedi povratni posjet njemačkih učenika, naših prijatelja, k nama, u Hrvatsku. Veselimo se nastavku projekta razmjene učenika i nadamo se da ćemo znati uzvratiti gostoprimstvo.

Više fotografija možete pogledati u našoj foto-galeriji!
PP prezentaciju koju su napravili naši učenici možete pogledati klikom na  /upload/os-ljudevit-gaj-kr/images/newsimg/991/File/AUSTAUSCH%202017.pptx

Napisala: Ena Miljan, uredila: učiteljica Jasna Leljak