OBILJEŽAVANJE 'DANA ŠKOLE' ZAPOČINJEMO PJESMOM "TAM KE LUČ GARI"

Autor: Suzana Pracaić, 20. 4. 2017.

Posebna čast nam je najaviti susret s našom sugrađankom, pjesnikinjom na kajkavskom jeziku MARIJOM HLEBEC. Tim kulturnim događajem započinjemo obilježavanje Dana škole 2017.

Susret će se održati u ponedjeljak, 24. travnja u 12 sati, a organiziran je za učenike 7. i 8. razreda.

Tom prigodom promovirat će se njen prvijenac "Tam ke luč gari" - zbirka pjesama na kajkavskom jeziku, te vjerujemo da će ova tradicija njegovanja kajkavske kulturne baštine uz Dan škole, mladima razviti osjećaj ponosa na 'kaj' i donijeti novo svjetlo koje će ih pratiti kroz život.

I naša škola je mjesto gdje „luč gari“. Tu učitelji donose svjetlo učenicima, prosvjetljuju ih i osposobljavaju za život… Zato smo i tjedan obilježavanja Dana škole stavili pod moto "Tam ke luč gari".

Ta pjesma je uglazbljena i izvedena na Festivalu kajkavskih popevki 2013. u izvedbi folklorne skupine Viline i Tomislava Golubana. Možete je pogledati na sljedećem linku TAM KE LUČ GARI

Susret smo organizirali s namjerom kako bi uživali u bogatstvu kajkavske riječi koje je proizišlo 'iz pera' gđe Marije, kroz njenu prvu samostalnu zbirku kajkavske poezije spomenutog naslova te tako njegovali to govorno blago, našu tradiciju i kajkavsku kulturnu baštinu.

Svake školske godine, nekako uz Dan škole organiziramo baš takve susrete kojima dajemo poseban naglasak na kajkavsku baštinu - naš jezik, glazbu i običaje.

U tome će nam svakako pomoći naša Krapinčanka Marija.

Da Krapina ne bi bila ista bez nje, nižemo samo neke fotografije kojima pokazujemo svesrdnost i uključenost Marije u sve razine 'života Krapine' (Udruga Hrvatska žena, Šumarija Krapina, uključenost u sve manifestacije u gradu - Recital kajkavske poezije, Krapinska božićna priča, Tjedan kajkavske kulture, Dan narcisa, Medeni sejem, radioemisije...)