ŠESTAŠI SAZNALI DA SE LEKTIRA MOŽE ČITATI I NA 'KINDLE-u'

Autor: Suzana Pracaić, 25. 1. 2017.

U srijedu, 25.01. našu školu je posjetio medijski umjetnik ZVONIMIR BULAJA. Tom prigodom učenike 6. razreda upoznao je s portalom "eLekira" koji je nastao kao projekt MZOS u realizaciji Bulaja naklade i CARNet-a.

Učenici su imali prilike vidjeti kako se lektira može čitati u različitim formatima (na zaslonu računala, tabletu, mobitelu...), koje su sve prednosti čitanja knjiga u elektorničkom obliku, a saznali su i što je to elektronički čitač knjiga - Kindle.

Fotogalerija

Gospodina Zvonimira i njegovu suradnicu Milku pozdravila je i predstavila učenica Ena Miljan. Susretu su prisustvovali učenici 6.a, 6.b, 6.c i 6.š sa svojim učiteljicama hrvatskog jezika (gđom Jasnom, Mirom i Đurđom), pedagoginjom Božicom i knjižničarkom Suzanom.

'Susreti u knjižnici' (s književnicima, glumcima, umjetnicima, izdavačima,...) sastavni su dio rada školske knjižnice te kulturne i javne djelatnosti škole.

Kao što je najavljeno u članku DOLAZI NAM GOSP. ZVONIMIR BULAJA (BULAJA NAKLADA d.o.o.) o samom portalu, da je multimedijalan i da su cjelovita književna djela prilagođena i osobama s teškoćama u čitanju, da se mogu slušati audio-knjige te gledati video-zapisi. Gospodin Zvonimir je prezetirao sve pogodnosti i primjenu samog portala.

Portal se stalno nadograđuje i ažurira te prilagođava medijima i formatima kojima se služe mladi.

Portal "e-lektire" naši učenici 6. razreda upoznaju već od 2010.g. na integriranom satu hrvatski jezik-medijska kultura i knjižnica (KIP) jer je jedna od nastavnih tema medijske kulture: Mreža (internet), a zadaća sata - pronaći nekoliko mrežnih stranica o temama iz hrvatskog jezika i književnosti.

Upućeni su kako se prijaviti i na koji način koristiti ponuđeni sadržaj.

Posebni interes izazvao je KINDLE (Papirwhite, e-čitač).

Svatko ga je morao vidjeti i isprobati...

Na kraju satu, gosp. Zvonimir je pokazao i web-stranice s njihovim svjetski poznatim projektom "Priče iz davnine", interaktivnim animiranim filmom:

Sve što je lijepo i interesantno, kratko traje. Kao i sve goste, tako smo i Bulaja nakladi darovali dar za uspomenu - suvenir 'obitelj krapinskog pračovjeka' i naš DVD sa snimljenim spotom himne škole koji je nastao uz 100-tu obljetnicu.

P.S.

Za one koji ne znaju što je to e-čitač:

Paperwhite daje iznimno ugodan osjećaj pri čitanju. Najkraće rečeno, taj je e-čitač od svih uređaja vjerojatno najsličniji, kad je riječ o osjetu, osjećaju koji imamo kada listamo papirnatu knjigu. Paperwhite u tome najviše uspijeva jer ima osvjetljavanje s ruba svog LCD ekrana, s površine prema unutra, pa izgleda baš kao knjiga. Elektronički uređaji obično imaju osvjetljenje koje dolazi iz dubine uređaja. Dok smo ga testirali, taj ekran Paperwhitea dosta se pokazao kao sve ono što o njemu govore – divota i gušt i za listanje i za čitanje.

Uređaj je nevjerojatno lagan te višesatno čitanje ne predstavlja nikakav napor. Uređaj je iznimno tanak, tanji od kemijske olovke te teži samo 200 grama što znači  da ga se s lakoćom može satima držati u jednoj ruci. E-ink ekrani troše daleko manje energije od klasičnih te vam se lako može dogoditi da zaboravite gdje ste stavili Kindleov kabel za punjenje, jer ćete ga vjerojatno koristiti samo jednom mjesečno, a možda i rjeđe.

Ekran je zasigurno najveći adut Kindle paperwhite-a, sa odličnim kontrastom i vrhunskim osvjetljenjem koje ne umara oči te slikom bez efekta zrcaljenja i pri najjačem suncu. Ako želite iskustvo čitanja najsličnije čitanju knjige, Kindle je najbolje što možete odabrati.

(preuzeto s http://www.bug.hr/http://www.vecernji.hr/)

Članak objavljen u Glasu Zagorja, br. 149 (str. 18)