"ČITANJEM DO ZVIJEZDA" NA DRŽAVNO NATJECANJE

Autor: Suzana Pracaić, 1. 3. 2016.

U petak, 26. veljače u OŠ Sv. Križ Začretje održano je županijsko natjecanje iz znanja i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda" u kojem je sudjelovalo 9 osnovnih škola Krapinsko-zagorske županije. Učenice 8.a: Dora Jurić, Doroteja Kunštek i Petra Švaljek, koje su predstavljale našu školu, uspješno su osvojile 2. mjesto i plasirale se na državno natjecanje. Čestitamo na uspjehu i želimo puno uspjeha na državnom natjecanju!

Interes za knjigu pada pa knjižničari u suradnji s učiteljima hrvatskog jezika različitim aktivnostima potiču sudjelovanja u projektima čitanja (osim čitanja lektire i književnih susreta u školi).

Po prvi puta, učenici OŠ "Ljudevit Gaj" Krapina uključili su se u projekt Hrvatske mreže školskih knjižnica pod nazivom "Čitanjem do zvijezda" koji traje od 2009. godine.

Tema ovogodišnjeg natjecanja je AVANTURA ODRASTANJA. Knjige koje su odabrane za čitanje su:

Šime Storić: Poljubit ću je uskoro, možda
Miro Gavran: Svašta u mojoj glavi
Milivoj Matošec: Suvišan u svemir

Natjecanje na županijskoj razini se sastojalo od rješavanja pitanja i prezentacije plakata.

Na županijskoj razini natjecanja posebnu pozornost trebalo je posvetiti djelu Poljubit ću je uskoro, možda, a pitanja su bila kombinacija: sadržajnog dijela, karakterizacije likova, mjesto i vrijeme radnje, prepoznavanje važnih događaja, razumijevanje i procjenjivanje problema koje pojedino djelo nudi, kritičko razmišljanje (razvijeno mišljenje i stav o djelu) i poruke djela te tipa: zaokruživanje, dopunjavanje, povezivanje odgovarajućih pojmova, odgovaranje na pitanje, izbaci uljeza, određivanje točno/netočno.

Domaćin je bila knjižničarka Kristina Varžić, a županijski koordinator - knjižničar Davor Žažar.

Plakat je prezentiran pred Povjerenstvom i ostalim sudionicima natjecanja.

Nakon natjecateljskog dijela programa, za sudionike je bio organiziran obilazak i razgledavanje škole, Muzeja Žitnica i Galerije Ivana Lovrenčića i Rudija Stipkovića.

Na stručnom vodstvu zahvaljujemo gosp. Franji Kučko, ravnatelju Općinske knjižnice i čitaonice Sv. Križ Začretje.

Rezultate je objavila knjižničarka Ines Krušelj-Vidas, predsjednica komisije. Prvo mjesto osvojila je OŠ Janka Leskovara Pregrada s kojom ćemo predstavljati Krapinsko-zagorsku županiju na državnom natjecanju u Čakovcu.

Nagrade je dodijelila pedagoginja škole - gđa Nevenka Sinković.

Idemo dalje!