"TINEJDŽERI NAPRIJED, OSTALI STOJ!"

Autor: Suzana Pracaić, 27. 10. 2014.

U ponedjeljak, 27. listopada na sam Svjetski dan audiovizualne baštine u našoj školi gostovao je festival „Pazi, knjiga!“ Udruga Knjiga u centru u suradnji s HRT-om priredila je radijsku slušaonicu pod nazivom „TINEJDŽERI NAPRIJED, OSTALI STOJ!“ za učenike 7. razreda (jer je i tema 'Radio' sastavni dio nastavnog plana za medijsku kulturu).

Ovu Radioigru za djecu i mlade „Imaš fejs?“ Dramskog programa Hrvatskog radija, nastalu prema istoimenom romanu Jasminke Tihi Stepanić, vodili su: urednica emisije i dramaturginja NIVES MADUNIĆ-BARIŠIĆ i tonmajstor TOMISLAV ŠAMEC.

Fotografije...

Festival „PAZI, KNJIGA!“ ove godine održava se od 20. - 30. listopada 2014. u književno-kulturnim prostorima u Zagrebu, ali i izvan Zagreba.

Mi smo imali čast biti dionici programa ovogodišnjeg festivala „Pazi, knjiga!“

Bilo je to novo iskustvo – u prvom dijelu smo poslušali radiodramu „Imaš, fejs?!“ nakon čega se razgovaralo o samom djelu, približile opasnosti koje mogu doći preko fejsa te se pokušalo izdvojiti razlike između čitanja i slušanja književnog djela.

U drugom djelu poučeni smo kako se snimaju radioemisije posebno radiodrame, tko i što sve treba za snimanje, uz prezentaciju i prikaz kratkih fimova u kojima glumci osim samog čitanja tekstova stvaraju različite zvukove poput šuma mora, vjetra ili pljuštanja kiše, u čemu smo se i sami okušali.

Osvjedočili smo se da je ta RADIOIGRA ZA DJECU I MLADE „IMAŠ FEJS?!“ DRAMSKOG PROGRAMA HRVATSKOG RADIJA opravdano zaslužila Nagradu za najbolju prilagodbu književnog predloška radiju na 9. Međunarodnom festivalu radiodrame za djecu i mlade koji je bio održan 2012. godine u Bratislavi. To je posebna nagrada koju dodjeljuje Međunarodna unija za dječju knjigu - IBBY.

Zahvaljujemo organizatorima festivala, posebno književnicima Zoranu Pongrašiću i Ani Đokić što ste ponovo odabrali našu školu kao mjesto održavanja vaših aktivnosti i programa. Također, veliko hvala i Nives i Tomislavu na ovom prekrasnom susretu i druženju.

FOTOALBUM