PRVAŠIĆI PODRUČNIH ŠKOLA U POSJETU ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Suzana Pracaić, 11. 4. 2024.

U sklopu terenske nastave učenika 1. razreda područnih škola Lepajci i Donja Šemnica, organiziran je i posjet školskoj knjižnici. Knjižničarku Suzanu i knjižnicu posjetili su učenici 1.L sa svojom učiteljicom Dubravkom Tušek i učenici 1.Š sa svojom učiteljicom Šteficom Tepuš.

Poučeni su da je čitanje najvažniji dječji posao jer se čitanjem uči, razvija mozak, razmišljanje i mašta.

Nakon školske, posjetili su i Gradsku knjižnicu Krapina, izložbu pisanica u Gradskoj galeriji Krapina te Muzej oldtimera Presečki Krapina.

Prvašići su najslađi korisnici knjižnice, puni interesa, znatiželje, pitanja, veselja, radosti, spontanosti... Nastava s njima je veliki izazov i radost. Prvi nastavni sat u knjižnici treba biti poseban, treba biti dan koji se pamti.

U drugom polugodištu, prvašići dolaze upoznati knjižnični prostor, saznati kakva je školska knjižnica, tko radi u njoj te čuti osnovne informacije o posudbi i vraćanju knjiga, čuvanju i zaštiti.

Poslušali su priču Sunčane Škrinjarić: Miš u knjižnici kojom se dobije vrlo važna poruka - što knjige ne vole?!!

Nakon razgovora o priči te izjava poput "knjige ne vole da ih se šara i trga", "knjige ne vole da jedemo i pijemo nad njima, da ih prljamo", "knjige vole da ih se čita"..., upoznali su i prolistali neke slikovnice za svoj uzrast i enciklopedije koje se nalaze u knjižnici.

Na tom satu dobili su i svoju člansku iskaznicu koja im vrijedi do kraja osnovnoškolskog obrazovanja.

Saznali su radno vrijeme školske knjižnice te dobili i nastavni listić na kojem to piše.

Nakon nastave u knjižnici, prošetali su školom i upoznali prostore škole: ured tajnika, ravnateljice, dvoranu za tjelesnu i zdravstvenu kulturu...