SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA 4. - 10.10. (WORLD SPACE WEEK)

Autor: Suzana Pracaić, 18. 9. 2023.

Svake godine WSWA bira temu kroz koju se obilježava Svjetski tjedan svemira na globalnoj razini. Ove godine tema je “Svemir i poduzetništvo”. Svemir i poduzetništvo neraskidivo su povezani jer kontinuirani rast komercijalne svemirske industrije pokreće inovacije i napredak.

Houston, Texas – 14. srpnja 2023. – Udruga Svjetskog tjedna svemira (WSWA) otkriva službeni poster za Svjetski tjedan svemira (WSW) 2023., a to je poster učenice đakovačke Gimnazije A. G. Matoša (sada već bivše) Mije Platužić koja je sudjelovala u edukativnoj kampanji izrade globalnog postera Svjetskog tjedna svemira za 2023. godinu. Čestitamo Miji!

Uključit ćemo se u međunarodni projekt Croatia Space Inspiration Program - CroSIP s učenicima koji pohađaju INA "Mozgići", na satima geografije istraživati o svemiru s učenicima 6. i 8. razreda te pozvati u goste Astronomsko društvo Meteor.

Prijavahttps://www.worldspaceweek.org/events/event-details/?eventID=66167

(poster đakovačke gimnazijalke izabran kao službeni poster za Svjetski tjedan svemira)

Svjetski tjedan svemira (WSW) međunarodna je proslava znanosti i tehnologije i njihovog doprinosa poboljšanju ljudskog napretka. Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1999. Svjetski tjedan svemira koji će se održavati svake godine od 4. do 10. listopada.

Svjetski tjedan svemira koordiniraju Ujedinjeni narodi uz potporu World Space Week Asocijacije (WSWA). WSWA vodi globalni tim nacionalnih koordinatora koji promoviraju obilježavanje Svjetskog tjedna svemira u svojim zemljama.

U Republici Hrvatskoj nacionalni je koordinator gospodin Danko Kočiš, predsjednik udruge Svjetski tjedan svemira Hrvatske te Glavni tajnik Jadranske aero-svemirske asocijacije.

Što ćemo sve poduzeti po pitanju obilježavanja Svjetskog tjedna svemira u našoj školi?!

GEOGRAFIJA - NASTAVA

Učiteljica geografije Miljenka Hršak i knjižničarka Suzana Pracaić su osmislile aktivnosti kojima ćemo obilježiti WSW 2023.

Pozvale su članove Astronomskog društva Meteor, njihovog dopredsjednika Bornu Cesarec da održi predavanje zainteresiranim učenicima 6. i 8. razreda uz radionicu promatranja neba.

Na redovnoj i dodatnoj nastavi iz geografije, učenici će biti otvoreni za nove ideje i mogućnosti, istraživati, učiti i usvojiti temeljna znanja iz područja svemira, izrađivati plakate, prezentacije, biti inovativni i kreativni u stvaranju novih rješenja, razvijati pozitivan odnos prema radu i radne navike...

A.3.1. Učenik primjenjuje inovativna i kreativna rješenja

B.3.1. Učenik razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije

PROJEKT CroSIP

INA "Mozgići" i učiteljica Marija Frinčić s knjižničarkom Suzanom Pracaić, uključit će se u međunarodni projekt Croatia Space Inspiration Program - CroSIP.

"Misija Zaklade Lady Rocket je potaknuti strast za svemirom kroz inovacije u razvoju poduzetništva, obrazovanju, umjetnosti, medijima i istraživanju svemira. Njihove aktivnosti imaju za cilj učiniti svemir relevantnim i dostupnijim, kroz zagovaranje i pokretanje svemirskih inovacija i inovativnih programa koje poboljšavaju naše živote i čovječanstvo na Zemlji prije nego što zaposjednemo svemir."

Radi se o projektu Lady Rocket Foundationa iz Kalifornije, SAD, koji je već proveden kao pilot projekt u OŠ Ivana Gundulića, Zagreb kojeg je proveo kolega Igor Bobek.

Nositelj projekta: OŠ Ivana Gundulića

Partner na projektu:

●       Lady Rocket Foundation (USA),

●       AVISA Space (Hrvatska);

●       Jadranska aero-svemirska asocijacija (Hrvatska) i

●       Svjetski tjedan svemira Hrvatska (Hrvatska).

Opis projekta:

Osnovna škola Ivana Gundulića već drugu godinu zaredom provodi projekt Croatia Space Inspiration Program (CroSIP) u suradnji sa Zakladom Lady Rocket (SAD). Program je stvoren kako bi inspirirao djecu diljem svijeta u ranoj dobi da se uključe u svemir, bez obzira na njihove afinitete prema STEM područjima.

Cilj projekta je upoznati djecu sa svemirom i STEM-om koristeći modificirani NASA-JPL program koji uključuje aktivnosti usmjerene na edukaciju o svemiru i Marsu kroz radionice i eksperimente namijenjene djeci osnovnoškolskog uzrasta. Tijekom programa, razredi iz zemalja sudionica udružuju se, dijele svoje rezultate i uče kako komunicirati s učenicima diljem svijeta, dijeleći njihove interese i strast prema svemiru.

Fotografija s prvog sastanka uvođenja u projekt:

REALIZACIJA:

1. "SVEMIR I PODUZETNIŠTVO" WSW 2023 (NASTAVA GEOGRAFIJE)

2. PREDAVANJE "SVEMIRSKI TURIZAM" (ASTRONOMSKO DRUŠTVO METEOR)