2023. EUROPSKA GODINA VJEŠTINA

Autor: Suzana Pracaić, 18. 9. 2023.

Europska komisija proglasila je 2023. godinu Europskom godinom vještina. Europska godina vještina dat će novi poticaj cjeloživotnom učenju i time omogućiti ljudima i poduzećima da sudjeluju u zelenoj i digitalnoj tranziciji, s posebnim naglaskom na inovacije i konkurentnost.

Iako je ideja o razvoju vještina usmjerena na tržište rada (vijest je prenesena s mrežnih stranica Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih), naravno da i u osnovnoškolskom obrazovanju treba poticati razvoj vještina.

U ovoj školskoj godini, Školskim kurikulumom i Godišnjim planom i programom rada škole planirane su različite aktivnosti, programi, projekti poticanja vještina čitanja, pisanja, komunikacije...(prioritetno područje razvojnog plana škole je razvoj čitalačke pismenosti), kojima ćemo se uključiti u obilježavanje Europske godine vještina.

Soft skills / meke vještine

Soft skills (ili meke vještine) jesu vještine koje je vrlo teško, pa i nemoguće, dokazati diplomom ili certifikatom bilo kakve vrste. Meke vještine su vještine koje govore o našem temperamentu, osobnosti, snalažljivosti, pouzdanosti, profesionalnosti i organiziranosti.  S obzirom na to da se one ne mogu automatizirati, odnosno proizvesti pomoću strojeva, sve su više tražene kod poslodavaca:

1. Međuljudske vještine
  2. Komunikacijske vještine
  3. Vještine slušanja
  4. Vještine vođenja
  5. Kritičko mišljenje
  6. Emocionalna inteligencija
  7. Upravljanje vremenom
  8. Timski rad i suradnja
  9. Želja za kontinuiranim učenjem
  10. Poštovanje različitosti

Hard skills / tvrde vještine

Hard skills (ili tvrde vještine) jesu vještine koje su potrebne za gotovo svaki posao, a uključuju svojevrsnu stručnost koja je potrebna pojedincu kako bi uspješno obavljao posao. Tvrde vještine su vještine koje proizlaze iz određenog znanja, a stječu se kombinacijom obrazovanja, pohađanja seminara, radionica, tečaja i slično. Poslodavci najčešće sagledavaju tvrde vještine kod kandidata koji se prijavljuju za posao kako bi mogli usporediti sve kandidate i odlučiti koji je najpodobniji za posao:

1. Tehničke vještine
  2. Kompjuterske vještine
  3. Analitičke vještine
  4. Marketinške vještine
  5. Prezentacijske vještine
  6. Vještine upravljanja
  7. Vještine upravljanja projektima
  8. Vještine pisanja
  9. Jezičke vještine
  10. Dizajnerske vještine

No bitno je napomenuti da su i tvrde i meke vještine podjednako važne.