Tjedan kajkavske kulture Krapina 2023.

Autor: Ivana Bračević, 11. 9. 2023.

Za nama je još jedan Tjedan kajkavske kulture. Ove nam je godine čak i vrijeme bilo naklonjeno te je cijeli tjedan bilo sunčano i toplo, bez kiše i oblaka. Moglo se uživati u različitim aktivnostima i priredbama.Nakon sudjelovanja na dječjem korzu učenici naše škole predstavili su se pisanjem stihova te recitiranjem istih na Dječjem recitalu u utorak u vrtu Galerije grada Krapine. Pjesmu Moja babica napisala je Lana Vidović, a pjesmu Zagorje Sven Jure Sertić, oboje učenici 6. a razreda. Obje su pjesme objavljene u Dječjem zborniku radova. Na Recitalu stihove je kazivala Ela Jurinjak, učenica 7. a razreda.

Park Matice hrvatske odzvanjao je dječjim glasovima, smijehom i bodrenjem u četvrtak u poslijepodnevnim satima obilježavajući Dječji dan u TKK. Priređene su brojne radionice za učenike, ali i manju djecu. Moglo se, prema vlastitim sposobnostima, ali i željama, okušati u svladavanju prepreka, crtanju, izrađivanju nakita, prelaženju različitih poligona. Činilo se da je djeci bilo premalo vremena da bi iskušali sve što su htjeli. Po završetku radionica upriličena je dječja predstava Hrvatske vile i vještice u izvedbi kazališta Prijatelj. Pljesak na kraju predstave rekao je više od bilo kojih riječi.

U večernjim se satima u Festivalskoj dvorani održao koncert Mali kaj za koji se uvijek traži karta više i dvorana bude ispunjena do posljednjeg mjesta. Našu su školu predstavile Hana Šimunić pjesmom Šala bila, šala bu te njena učiteljica Katarina Rihtar. Hana je također pjevala i na Recitalu u utorak.

Tjedan kajkavske kulture tek što je završio, a mi se već u mislima okrećemo idućem. Pisali bumo, govorili i popevali po kajkavski, nigdar se je ne bumo sramili i zanavek bu nam sercu draga ta reč domača.

Tekst napisala i uredila: Jasna Leljak

Fotografijemožete pogledati OVDJE : Aleksandra Podsečki, Jasna Leljak