KAKO OČUVATI DRAGI NAM KAJ?! - GLAZBOM I STIHOVIMA

Autor: Suzana Pracaić, 18. 4. 2013.

U cilju razvijanja svijesti o važnosti kajkavske kulturne baštine i u želji očuvanja kajkavskog kulturnog izričaja bilo kroz stih ili glazbu ili ples, uoči obilježavanja Dana škole, učenici sedmih i osmih razreda sudjelovali su u prekrasnom susretu s glazbenicima, Željkom Grozajem i 'njegovim bratima'. Glazba čini život ljepšim i sigurno je da su nam gosti uljepšali i ovogodišnji Dan škole !!!

Književni susreti i promocije knjiga te razni kulturni događaji poput ovog sastavni su dio kulturne i javne djelatnosti škole i knjižnice.

S nama je bio poznati zagorski umjetnik – pjevač, glazbenik, virtuoz na tamburici … ŽELJKO GROZAJ u pratnji tamburaškog sastava – VINSKI BRATI, nekadašnji KONTRA BEND (Martin Grozaj, Tomislav Hršak, Luka Veček i Ivan Grozaj), koji nastupaju na raznim veselicama i mnogim kulturnim događanjima i manifestacijama širom Zagorja.

Svi znamo da pjevanje u Kvartetu Gubec nije jedino čime se gosp. Željko bavi.  Na 9. Regionalnom festivalu novih tamburaških kajkavskih popevki Pjesma i tambura 2013. u Pregradi nastupali su i naši cijenjeni gosti – 'Wine brothers band' s pjesmom: Valček v trsiju.

Važno je napomenuti da je Željko Grozaj dobio nagrade Porin i Status dodijeljene od strane struke, dakle, glazbenika…što znači da kajkavska popevka polako utire svoj put na hrvatskom estradnom nebu. Nagradu Hrvatske glazbene unije za vrhunsko umijeće i vještinu sviranja, nagradu Status, dobio je za najboljeg instrumentalistu u kategoriji folklorne glazbe – tamburica.

Našeg virtuoza na tamburici Željka Grozaja ta nagrada potaknula je da počne razmišljati o zagorskoj školi tambure da bi se stvorio “friški val zagorskih tamburaša”. U našoj školi ta mu se je želja i ostvarila…