preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina

 > Naslovnica
 

Zajedno smo jači!

Autor: Marko Koprivnjak, 16. 5. 2023.

Poštovani roditelji,

obraćamo vam se potaknuti ogromnim tragičnim događajem koji se unazad dva tjedna dogodio u jednoj beogradskoj osnovnoj školi. Iako se oko svega polako sliježe prašina, informacije o spomenutom događaju i dalje su sveprisutne u medijima i na društvenim mrežama, što znači da su i vaša djeca/naši učenici tome izloženi. Poznato je da svatko od nas na situacije ovakvih razmjera može reagirati na različite načine, odnosno može proživljavati različite emocije te da je, zapravo, najbolji način nošenja s ovako teškim događajima o njima otvoreno razgovarati.

(za nastavak teksta kliknite na VIŠE).

Stoga vas molimo da i ovog puta svi zajedno budemo oslonac našoj djeci, da iskažemo suosjećanje prema žrtvama te djecu umirimo ističući kako se radi o pojedinačnom događaju koji se izuzetno rijetko događa te da ustrajemo graditi bolji svijet u kojim se svatko može i treba osjećati sigurno i zadovoljno.    

Stručni suradnici defektologinja i pedagog prošlog su tjedna obišli sve razredne odjele od 3. do 8. razreda, ne bi li učenike pozvali upravo na otvoren razgovor o vlastitim emocijama te eventualnoj zabrinutosti ili strahovanju. Prenesena im je poruka kako je naša Škola sigurno mjesto te da nam je zajednička dužnost održati je takvom. Podsjetili smo ih na važnost poštivanja školskih i razrednih pravila te zajedničke dužnosti reagiranja na bilo koji oblik nasilnog ponašanja, bilo da se događa njima samima ili pak nekome od prijatelja/vršnjaka.

Naime, naša je Škola mjesto nulte tolerancije na nasilje. Istaknite svom djetetu da ni na koji način ne smije biti nasilno prema drugima (verbalno, fizički i/ili isključivanjem iz grupe vršnjaka), uključujući, naravno, i online nasilje. Potaknite svoje dijete da vam se povjeri ukoliko je žrtva nasilja ili ako je svjedočilo nasilju. Kao i do sada, vama i vašoj djeci na raspolaganju stoje razrednici, stručni suradnici ostali učitelji te ravnateljica u slučaju da nam se trebate povjeriti zbog bilo kojih nepovoljnih okolnosti vezanih uz školu, zdravlje i sigurnost djeteta. Problemi s kojima se suočavaju djeca, odgovornost su sviju nas odraslih.

Zbog svega navedenog, prenosimo Vam savjete stručnjaka Hrabrog telefona i Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba na koji način s djecom razgovarati u ovakvim okolnostima.

Savjet stručnjaka Hrabrog telefona na koji način s djecom razgovarati na temu pucnjave:

Vijesti poput ove mogu izazvati osjećaje tuge, tjeskobe, ljutnje, straha i bespomoćnosti, kako kod odraslih, tako i kod djece. Ako niste sigurni kako razgovarati s djetetom, evo što možete učiniti:
 Dajte djetetu prostora da vam kaže što zna i osjeća.
S obzirom na količinu različitih informacija u medijskom prostoru, dobro je pustiti djecu da prva govore. Tako ćete dobiti uvid u to je li dijete uopće čulo za događaj, što sve zna i jesu li se pojavili ikakvi strahovi. Manja djeca možda ne znaju da je došlo do pucnjave ako su manje izložena medijima, a u tom slučaju nije potrebno objašnjavati im što se dogodilo.
Nešto starija djeca koja više vremena provode na društvenim mrežama, novinskim portalima i gledajući televiziju vjerojatno imaju neke informacije, a ne zaboravite i da mogu saznati mnogo toga od vršnjaka. Iako roditelji ponekad ne žele razgovarati s djecom o uznemirujućim događajima kako bi ih zaštitili, važno je da ne budu sami u tumačenju onoga što čuju oko sebe.
 Prihvatite djetetove osjećaje i umirite strahove.
Dajte djeci do znanja da su svi njihovi osjećaji prirodni i da ste tu za njih. Strahove možete umiriti naglašavanjem da su ovakvi događaji iznimno rijetki i da postoje odrasli koji su tu da ih zaštite. Ako primjećujete da je dijete napeto i tjeskobno, možete zajedno isprobati neke tehnike relaksacije ( https://tinejdzeri.hrabritelefon.hr/clanci/tehnike-relaksacije/ ) ili mindfulnessa.
 Razlikujte činjenice od dezinformacija i postavite granice u vezi izloženosti medijima.
Prirodno je osjećati potrebu da budete informirani, no pretjerano praćenje novosti može povećati zabrinutost. To posebno vrijedi za senzacionalističke fotografije djece i članova obitelji, koje narušavaju dostojanstvo prikazanih osoba, a osim toga nemaju informativnu vrijednost. Potaknite djecu na razmišljanje o vjerodostojnosti izvora i o tome jesu li informacije koje dobivaju relevantne i provjerljive. Kako biste izbjegli pretjeranu brigu i preplavljenost, odredite vrijeme u danu bez mobitela i drugih medija.
 Pratite vlastite emocionalne reakcije i potražite podršku za sebe.
U razgovoru s djetetom budite smireni i izbjegavajte nagađanja o tome hoće li se ovakva pucnjava ponoviti i što je uzrokovalo postupak počinitelja. Nemojte se usmjeravati na stereotipe o počinitelju nego se umjesto toga zadržite na činjenicama i vlastitim osjećajima. Ako primijetite da vam je teško skrenuti misli s teških tema ili da vas preplavljuju neugodne emocije, potražite podršku i pomoć stručnjaka. Nitko se ne treba sam nositi sa svojim brigama!


Ako biste htjeli s nekime razgovarati o ovoj temi, pozivamo vas da nazovete našu besplatnu i anonimnu liniju za roditelje na broju 0800 0800 radnim danom od 9 do 20 sati ili nam pišite na savjet@hrabritelefon.hr Djeca mogu nazvati našu liniju na broju 116 111 ili nam pisati na chat radnim danom od 15 do 19. Tu smo za vas! ”

Savjeti Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba:


https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/djeca-trebaju-nasu-podrsku-nakon-zastrasujuceg-dogadaja-u-skoli-u-beogradu/?fbclid=IwAR1w1ICYtQvi2Vy8OGxFMZnoKh2xM-a9-0NutSiqt9Oi58n3RMuYUTZxNCM

 

Ukoliko se itko od učenika osjeća uznemireno i nesigurno, primjećuje nasilničko ponašanje ili je žrtva nasilja, neka se slobodno obrati stručnim suradnicima za razgovor! Također, učenici su upoznati u kojem je prostoru Škole postavljen “sandučić povjerenja” te su pozvani, ako tako odluče, anonimno ubaciti papiriće u slučaju iskustva ili sumnje na vršnjačko nasilje te postojanja ikakvih nedoumica i pitanja.




CMS za škole logo
Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Krapina / Trg Stjepana Radića 1, HR-49000 Krapina / os-ljudevit-gaj-kr.skole.hr / ured@os-ljudevit-gaj-kr.skole.hr
preskoči na navigaciju