KNJIŽEVNI SUSRET S BRANKOM PRIMORAC - NOĆ KNJIGE 2023

Autor: Suzana Pracaić, 26. 4. 2023.

U srijedu, 26. travnja 2023. našu školu je posjetila književnica Branka Primorac. Književni susret s učenicima 5. i 6. razreda, uz pratnju učiteljica, stručnih suradnika i ravnateljice, održao se u dvorani za TZK, a bila je to  aktivnost kojom smo obilježili jedinstvenu manifestaciju Noć knjige, koja objedinjuje Dan hrvatske knjige (22.4.) i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23.4.). A to su i dani kad naša škola slavi Dan škole (20.4.) pa knjižnica uvijek daje svoj doprinos susretom s književnicima ili umjetnicima.

Ovogodišnje tema Noći knjige vezana je uz umjetnu inteligenciju što nam se idealno uklapalo s romanom za mladež Moj brat živi u kompjuteru. Bilo je riječi i o ostalim djelima koje je književnica Primorac napisala u svom bogatom opusu.

Susret su, uz pomoć knjižničarke, vodili učenici 6.a razreda: Ela Jurinjak i Patrik Halužan, a ostvaren je u organizaciji školske knjižnice i izdavačke kuće Alfa kojoj ovim putem zahvaljujemo.

Mediji: Glas Zagorja (br. 225, str. 18)

Gđa Branka Primorac je poznata hrvatska književnica, novinarka, urednica i fotografkinja. Prvi puta u našu školu došla je 2014. g. na susret sa sedmašima i osmašima, kada smo promovirali njeno djelo Maturalac.

Iz konferanse smo saznali:

Njezina djela nalaze se na popisu lektire za osnovnu školu: "Maturalac", "Mama, pazi pas!" pa slijede romani: "Sve zbog Ane" (1996.) što je svojevrsni nastavak "Maturalca", i "Ljubavni slučaj mačka Joje" (1998.) koji je uvršten u lektiru za 5. razred.

Maturalac - najpopularniji i najčitaniji roman, uz koji je u Hrvatskoj odraslo više generacija mladih, je roman koji se čita u sedmom razredu. G. 1993. osvojio je Nagradu "Mato Lovrak"  kao najbolji roman za mladež.

Napisala je i knjigu "Moj djed astronaut" (2002.) i krimi-roman o maloljetničkom zločinu "Divlje godine" (2011.). Za roman „Zvonka Zmaj i Tri kavalira“ koji govori o nasilju među mladima, dobila je Nagradu „Anto Gardaš“  za 2012., a svrstana je i na Časnu listu IBBY-ja za 2014.

Godine 2017. za roman za mladež „Moj brat živi u kompjutoru“ dobiva dvije nagrade – Nagradu SFERA, popularnog SFeraKona, omiljena među ljubiteljima znanstvene fantastike, i poslije dvadeset i tri godine drugi put Nagradu "Mato Lovrak" za najbolji roman za djecu.

Saznali smo kako nastaju romani, gdje traži inspiracije, kako je sretna majka dvoje djece i baka troje unučadi, koji žive izvan Hrvatske pa joj nedostaju. Pročitala nam je ulomak iz knjige Moj brat živi u kompjuteru, koji je nastao 2017. g., a u kojem je predvidjela sve što se dogodilo s epidemijom korona virusa, zatvaranjem u kuće, online učenje, ali i robote i umjetnu inteligenciju koja je tema romana...

Na kraju susreta, slijedila je zahvala, a učenici koju su poželjeli primjerak njene knjige, dobili su posvetu i autogram za uspomenu.

Fotosešn ;)

Fotografkinja na djelu: