20.4. Obilježavanje Dana škole u OŠ "Ljudevit Gaj" Krapina

Autor: Ivana Bračević, 25. 4. 2023.

Kao i svake godine tako i ove 2023. proslavili smo i obilježili Dan škole. Nakon početka proljeća i uskrsnih blagdana učenici i djelatnici škole s nestrpljenjem su očekivali 20.4. Svi se toga dana s posebnim poštovanjem i ponosom prisjetimo Ljudevita Gaja, našeg sumještanina, prema kojem je  škola dobila ime. Ove smo godine proslavu odlučili obogatiti te smo uz Dan škole obilježili i Dan Europe.

Svaki je odjel viših razreda škole odabrao jednu od europskih zemalja te prikazao njene znamenitosti i obilježja. Trebalo je urediti štand te pripremiti nastup na pozornici. Cijela je priredba bila natjecateljskog karaktera te su učenici bili vrlo zainteresirani. S radom, istraživanjem, pripremom započelo se već u prvom polugodištu. Uvježbavao se ples, pjevalo se, izrađivalo magnetiće, sijala se djetelina, heklalo, gradili su se zidovi dvorca, gondola, učila se ćirilica.

Nakon nekoliko kišnih i vjetrovitih dana svi smo odahnuli kad je tog četvrtka osvanuo prekrasan, suncem obasjan, dan. Zgrada naše stare škole, naše dame u prekrasnoj žutoj haljini, činila nam se posebno lijepom. Već od ranog jutra bilo je užurbano i glasno na dvorištu škole. Okupirale su ga različite svjetske poznate ličnosti; moglo se tu vidjeti  i Einsteina, i Benza, i Djeda Mraza i njegovu bakicu, irske vilenjake, danske vikinge, i Ronalda, i talijanske mafijaše. Mogli su se čuti različiti jezici, vijorile su zastave  europskih zemalja: Portugala, Španjolske, Francuske, Danske, Irske, Škotske, Italije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Vatikana, Grčke, Finske, Sjeverne Makedonije, Irske i Njemačke.

Ovdje možete pogledati fotografije, a pod "više" ostatak teksta.

Mediji: Sjever.hr , Zagorje International , Zagorska televizija

Povjerenstvo u sastavu Mirjana Laginja, Vesna Krajačić, Mirjana Klobučar, Miljenka Hršak, Sonja Jurman, Zrinka Arbanas Hleb i Marko Koprivnjak  odmah po dolasku primili su se obilaska štandova jer čekao ih je zahtjevan i nimalo lak zadatak.

Učenici 4. razreda uredili su čak dva štanda te predstavili različite  krajeve Hrvatske: Istru, Dalmaciju, Slavoniju i naše Zagorje. Našlo se tu slasnih delicija, i slanih i slatkih. Budući da nisu sudjelovali u natjecateljskom djelu, za njih će biti organiziran posjet kino predstavi u POU Krapina.

Po završetku nastupa učenika, povjerenstvo se povuklo na vijećanje. Za to vrijeme učenici su obilazili i razgledavali, družili se, zaigrali i naučili neku novu igru, zasladili se poslasticom, fotografirali se za Instagram ili vlastiti album, pokušavali uloviti vilenjaka kako bi im ispunio tri želje, bježali od mafije. Bio je to jedan jako veseo, zaigran, smijehom, šalom i druženjem ispunjen dan. Nije na kraju niti najvažnije tko je pobijedio i osvojio posjet Cinestaru i Europskom domu u Zagrebu. Svi ćemo taj dan pamtiti po neopisivoj želji prikazivanja naučenoga, bezbrižnosti i velikom trudu pri nastupu. Naučili smo puno toga novoga, okusili mnoge dosad nepoznate slastice, služili se  nekim dalekim i manje poznatim jezikom, naučili nove plesne korake, smijali se i družili.

I naša školska zgrada kao da je blistala sunčajući se na suncu, raširivši svoju žutu haljinu kojom kao da je željela čvrsto zagrliti svu tu razdraganost, bezbrižnost, dječji smijeh i galamu.

Valja istaknuti da je inicijatorica projekta učiteljica Mirjana Klobučar, a kao koordinatori su joj se pridružili učiteljice Miljenka Hršak i Karolina Leskovar Hržica te pedagog Marko Koprivnjak.

Zahvaljujemo svim roditeljima, bakama, djedovima, sponzorima na svakoj vrsti pomoći, a posebno razrednicima, stručnim suradnicima i svim djelatnicima škole na uloženom vremenu i trudu. No, učenici su ti koji su to sve odradili, uvježbali i prenijeli nam svima. Ponosni smo jer smo pokazali da zajedničkim radom možemo postići uistinu vrijedne rezultate.

Tekst napisala: Jasna Leljak

Fotografije: Foto Frk, Jasna Leljak, Aleksandra Podsečki

ZAGORSKA TELEVIZIJA: https://zagorska.tv/dan-osnovne-skole-ljudevit-gaj-krapina/

PORTAL ZAGORJE INTERNATIONAL: https://www.zagorje-international.hr/2023/04/20/fotogalerija-ucenici-prezentacijom-zemalja-europe-napunili-skolsko-dvoriste-do-zadnjeg-mjesta/