ODRŽAN OKRUGLI STOL ZA LITERARNI IZRAZ LIDRANO 2018. ZA OŠ I SŠ

Autor: Suzana Pracaić, 16. 2. 2018.

U petak, 16. veljače 2018. s početkom u 10 sati, u našoj školi održao se Okrugli stol za literarno stvaralaštvo za osnovne i srednje škole, kao dio cjelokupne županijske smotre LiDraNo 2018. čiji smo domaćini ove godine bili mi i Srednja škola Krapina.

Dramsko stvaralaštvo za OŠ istovremeno se održavalo u Festivalskoj dvorani POU Krapina, a poslije podne za SŠ u amfiteatru Srednje škole Krapina. Okrugli stol za novinarsko stvaralaštvo za osnovne i srednje škole se održao također u Srednjoj školi Krapina, sve prema najavljenom programu.

FOTOGRAFIJE

Na samom početku, prisutne su pozdravili ravnateljica škole, gđa Dragica Belošević i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport i tehničku kulturu, g. Ivan Lamot, ispred Krapinsko-zagorske županije.

Budući da je praksa održavanja okruglih stolova u sklopu smotre Lidrano u našoj županiji tek u povojima, zahvalni smo svima koji su se odazvali i pridružili tom skupu.

Program su vodile učenice 6.a Nika Majsec i Saša Vidović, a glavni i odgovorni za ocjenjivanje i odabir u literarnom stvaralaštvu bili su: književnik Hrvoje Kovačević (predsjednik Županijskog povjerenstva LiDraNo 2018.) i tajnica Kajkaviane Vlasta Horvatić-Gmaz. Suradnice u radu županijskog povjerenstva za literarno i novinarsko stvaralaštvo te moderatorice u radu okruglog stola bile su: učiteljica hrvatskog jezika Mira Benc i školska knjižničarka Suzana Pracaić.

Tijekom Okruglog stola spomenuti su svi sudionici (njih 58 učenika/ica) sa svojim mentorima i naslovom rada, kako za osnovne, tako i za srednje škole.

Iz Zapisnika:

"Sjednica Županijskog povjerenstva za literarno stvaralaštvo u sastavu Hrvoje Kovačević i Vlasta Horvatić-Gmaz održana je 2. veljače 2018. u Krapini. Nakon uvida u sve pristigle radove dostavljene  pod zaporkom uz naznaku razreda kojeg učenik polazi,  povjerenstvo od 45 radova iz osnovnih škola i 13  iz srednjih škola jednoglasno odabire sljedeće literarne radove za višu razinu natjecanja:

U konkurenciji osnovnih škola:

1. Gradnja utvrde Belec,  Ljubav 86321, 6. razred
  2. Ana, Sonja, Adi,  Konjanik 32000,  8. razred
  3. Šest stupnjeva odvojenosti,  Eri 99040, 8. razred
  4. Plava,  Slon 89642, 5. razred
  5. Drvo, Mislim 953000, 4. razred

U konkurenciji srednjih škola:

1. Čemu služi papir,  Prevert 99999, 4. razred
  2. Tko želi živjeti zauvijek, Pet 55555, 4. razred"

G. Hrvoje i gđa Vlasta su u nekoliko navrata spomenuli i pohvalili sve radove te da je bilo teško odabrati samo 7 najboljih. Potaknuli su i ohrabrili sudionike da tako nastave i dalje te da u svom odrastanju ne zaborave 'pisati i na kajkavskom' jer je sve manje radova na dijalektu u literarnom stvaralaštvu srednjoškolaca.

Izabrane radove za državnu smotru javno su pročitali njihovi autori.

Budući da je učenik PETAR ŠARKANJ iz OŠ Belec (mentor Mario Šimudvarac)  sudjelovao na dramskom stvaralaštvu, njegov rad je pročitala Nika:

Gradnja Utvrde Belec

Učenica MARIJA BAN iz OŠ Bedekovčina (mentor Marko Valec):

Ana, Sonja, Adi

Učenica MARIJA MLINARIĆ iz OŠ Bedekovčina (mentor Marko Valec):

Šest stupnjeva odvojenosti

Učenica MARA CRNEK iz OŠ " Lj. Gaj" Krapina (mentorica Mira Benc):

Plava

Učenica JULIJA OČKO iz OŠ Viktora Kovačića Hum na Sutli (mentorica Ana Košutić):

Drvo

Učenica TAMARA JAKOPOVIĆ iz Srednje škole Zlatar (mentorica Ivančica Tomorad):

Čemu služi papir?

Učenica EMA SMOLIĆ iz Gimnazije A. G. Matoša Zabok  (mentorica Dinka Tomašković-Presečki):

Tko želi živjeti zauvijek?

Čestitamo svim sudionicima, a posebno onima čiji su radovi odabrani za državnu smotru te želimo puno uspjeha!

Druženje se nakon službenog dijela preselilo u blagovaonicu, gdje se uz okrepu moglo i međusobno popričati i izmijeniti dojmove.

U nastavku se mogu pročitati cjeloviti, službeni dokumeti:

1. Hrvoje Kovačević: Osvrt na litararne radove učenika osnovnih škola
  2. Vlasta Horvatić Gmaz: Osvrt na litararne radove učenika srednjih škola
  3. Zapisnik sa sjednice Županijskog povjerenstva LiDraNo 2018. za literarno stvaralaštvo