Radionica :TRADICIJSKI BOŽIĆNI NAKIT – „ Kinč moje babice“ u PŠ Donja Šemnica

Autor: Štefica Tepuš, 5. 12. 2017.

U utorak,  28.11.2017. održana je  radionica učenika od 1. – 4.- razreda PŠ Šemnica Donja pod vodstvom učiteljice Štefice Tepuš koja se sa svojim 3. razredom uključila u projekt  eTwinning :

20 dana dobrote u organizaciji Udruge hrvatskih učitelja  ZVONO

20 Dana dobrote  -projekt

Cilj projekta je osvijestiti važnost međusobnog pomaganja i osjećaja solidarnosti prema onima kojima je to potrebno i koji su usamljeni u dane Adventa, uočiti da svi nemaju jednako, da i mala "kap čini rijeku" pozitivnih aktivnosti.

"Pridruži se, volontiraj i sudjeluj" je moto svih aktivnosti 20 dana dobrote.

Na ovaj način sami kreirate ciljeve projekta za svoju zajednicu.

Ovo je projekt Udruge Zvono koji je moguće pratiti i

na e Twinningu.

Projekt traje od 27.11. - 22.12.2017.

U goste je  pozvala  gospođe Anu Čižmek i Katarinu Pavić koje su prikazale kako se nekada izrađivao nakit od raznih materijala.

Današnja radionica je bila organizirana u sklopu projekta - 20 dana dobrote u 3. razredu.

Tema radionice bila je : TRADICIJSKI BOŽIĆNI NAKIT

Gospođa Ana Čižmek  i inače održava radionice pod nazivom

„Kinč moje babice“

Gospođa Ana im je pokazala od čega se sve prije radio nakit i kako se to prenosi  generacijski  ili kao obiteljska tradicija.

Cilj ove radionice je  bio održati tradiciju ručne izrade nakita od krep papira kojim ćemo kititi bor. Višestoljetna tradicija izrade ovalnog nakita rasprostranjena je na području naše općine i prenosi se s koljena na koljeno te je značajna komponenta čuvanja baštine.

Ovim načinom rada htjeli smo pokazati kako nas ovaj zajednički rad opušta, uveseljava i zbližava ljude što nam poručuje i blagdan Božića.

Učenici su bili zainteresirani za rad te su po skupinama izrađivali cvjetove.

Međusobno su si pomagali. Pomagale su i ostale učiteljice.

Jedan cvijet učenici su ponijeli kući, a ostatak smo odredili za kićenje bora u našoj školi.

3.razred svoje cvjetove priložit će uz svoj projekt:  20 dana dobrote.

Radionica u trajanju od dva školska sata bila je premalo za dječje uživanje i maštu.

Gospođa Ana i Katarina predložile su  da nastave raditi kod kuće sa svojim bakama.

Učiteljica : Štefica Tepuš

Fotografije s radionice  možete pogledati u Foto- galeriji