Radionica uz Svjetski dan kravate

Autor: Anita Džaja, 25. 10. 2017.

U srijedu, 18. listopada, u organizaciji Vijeća učenika, održana je radionica kojom smo obilježili Svjetski dan kravate.

Uz povijesne činjenice, u uvodnom dijelu, učenici su saznali  da su u stara vremena djevojke svojim zaručnicima vezivale oko vrata rubac kao znak njihove međusobne ljubavi i vjernosti. To je bio početak današnje kravate.  Naučili su i  da kravata uz to što je odjevni predmet/modni dodatak  predstavlja i naš  nacionalni simbol prepoznatljiv u cijelom svijetu.

U drugom djelu radionice učenici su poučili jedni druge kakvo svezati kravatu u dva osnovna veza  i to vezu kneza Borne  i vezu kralja Tomislava.

Naučili su i kako vezati rubac, odnosno marame  u 5 osnovnih vezova, također nazvani prema našim povijesnim ličnostima – Kraljica Jelena, Jana, Dora, Morana, Katarina Zrinska.

Također su  naučili kako kravatu mogu i sami izraditi od starog papira, te biti dodatno kreativni.

Da je bilo zabavno, ali i poučno potvrđuju  fotozapisi koje možete pogledati u našoj foto-galeriji.

Pripremile: pedagoginja i defektologinja škole