SVJETSKI DAN JABUKA U PŠ LEPAJCI

Autor: Dubravka Tušek, 21. 10. 2017.

Jabuke obiluju hranjivim sastojcima koji pozitivno djeluju na ljudski organizam.To je jedino voće kojemu je posvećen jedan dan u godini.U PŠ Lepajci svake godine 20.10. obilježava se Svjetski dan jabuka kroz razne aktivnosti.Čitamo pjesme i priče o jabukama,razgovaramo o blagotvornom učinku jabuka na zdravlje,korištenju u prehrani ljudi,a učenici im posvećuju i svoje sastavke i likovne radove.

Pod opširnije možete pročitati što su učenici 3.razreda napisali o važnosti konzumiranja jabuka i Svjetskom danu jabuka.Izdvojili su i zanimljivosti o ovoj kraljici voća.

JABUKE I ZDRAVLJE

Plod jabuke bogat je hranjivim sastojcima.Jabuka olakšava probavu,štiti od prehlade, onemogućuje taloženje masti u jetri i štiti od karcinoma.

Patrik Šćuric

Za jabuku se kaže da je kraljica voća.Preporuča se pojesti najmanje jednu jabuku na dan.U jabukama ima mnogo vitamina.Jabukom ne možemo izliječiti bolest,ali ju možemo spriječiti.

Petar Leško

Jabuke su najzdravije voće.Imaju mnogo vitamina.Kada ste bolesni, trebate jesti mnogo voća.Bilo bi najbolje da to budu jabuke.Jabuka nas ljeti može osvježiti.Ako ste žedni,treba pojesti jednu jabuku.

Helena Sanbol

SVJETSKI DAN JABUKA

Svjetski dan jabuka obilježava se 20.10.Jabuka je voće puno vitamina.Trebali bi pojesti najmanje jednu jabuku na dan.Jabuke možemo sušiti.Od njih pripremamo kolače i kompote.Sorte jabuka su:Jonagold,Zlatni delišes,Idared i druge.Poslovica o jabukama glasi: „ Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.”

David Cigula

Svjetski dan jabuka obilježava se 20.10.U jabukama ima puno vitamina.Jabuke se mogu sušiti pa tako nastaje čips od jabuka.Kompot od jabuka je jako ukusan,a sok također.Zanimljivo je da se grad New York još naziva The Big Apple,što znači Velika Jabuka.Sviđa mi se poslovica o jabukama:„ Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.”

Ivan Štehec

Svjetski dan jabuka je 20.10.Jabuka pripada porodici ruža.To je voće puno vitamina.  Moramo pojesti jednu jabuku na dan da bi bili zdravi.Od sočnih jabuka možemo ispeći kolač.Ja najviše volim kompot od jabuka.Kaže se da jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.

Bela Dragčević

ZANIMLJIVOSTI O JABUKAMA

• jabuka pripada porodici ruža
  • jabuka se bere uglavnom ručno