OBILJEŽENI DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Anita Džaja, 20. 10. 2017.

Ovaj tjedan na različite načine obilježili smo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u našoj školi. Što se sve događalo, što smo poduzeli da obilježimo spomenuto pogledajte pod OPŠIRNIJE.

Dug je put do kruha radionica je koju su pripremili i održali učenici 2. a razreda u četvrtak 12.10. te tako započeli sa slavljem Dana kruha i svih plodova jeseni.
Učenici su upoznali neke stare alate te sami sudjelovali u pravljenju brašna na starinski, pomalo zaboravljeni način. "Ružili" su "kuruzu" koju su zatim usitnjavali u mužaru. Nakon toga su prosijavali kroz sito te su bili vrlo ushićeni dobivenim brašnom. Svatko je htio probati i usitnjavati i prosijavati. Najzanimljivije je bilo kad su od komuški kukuruza uspjeli izraditi lutkice. Bilo je tu različitih ogrlica i ukrasa. Veselje učenika i predanost te natjecanje tko će više i bolje uraditi, pokazuju nam da stari običaji neće nestati jer im se uvijek rado vraćaju.

Tekst pripremila i uredila Jasna Leljak

U utorak 17. 10. 2017. godine učenici naše škole, zajedno sa svojim učiteljima, išli su u crkvu sv. Nikole biskupa na svetu misu, gdje je župnik  Tomica Šestak predvodio misno slavlje te blagoslovio košare pune kruha, peciva i različitih jesenskih plodova. Predsjednici razrednih odjela su u narodnim nošnjama donijeli u košarama plodove zemlje te pekarske proizvode kako bi ih župnik mogao blagosloviti.
Župnik je pohvalio inicijativu dolaska na blagoslov kruha u crkvu, kao i "obleku" naših predstavnika razrednih odjela, tj. narodne nošnje.

Pripremila: Anita Džaja

Dana 18.10. 2017. godine učenici 4. a okupili su se u školskoj kuhinji kako bi sami pokušali umijesiti tijesto za kruh te na taj način proslaviti Dan kruha. Bilo je tu prepoznatljivih, ali i neodređenih oblika kruha i peciva različitih debljina. Neki su mislili da se tijestom mogu i "grudati" pa je morala učiteljica intervenirati i ukazati im zbog čega su se okupili. Veselog raspoloženja, smijeha i međusobnog zadirkivanja nije nedostajalo. Na kraju je svatko uspio proizvesti svoj proizvod. Neki su učenici izrazili i svoje dojmove o radionici u kojoj su sudjelovali:

Posao pekara mi se baš i ne sviđa, ali proizvod koji sam izradio sam, baš mi je prijao. Taj mi se posao čini prilično zahtjevnim. Luka Puljek, 4.a

Puno je zabavnije raditi s prijateljima nego kad si sam. Baš i ne želim postati pekarica, ali moj je proizvod za izložbu. Ema Novak, 4. a

Mislim da sam nikad ne bih uspio ispeći nešto takvo i sigurno neću poželjeti biti pekar. Luka Ferček, 4. a

Sve što radiš u društvu sa svojim prijateljima zabavno je i lijepo. Smatram da je za posao pekara potrebna velika volja, a zadovoljstvo je vidjeti sva ta peciva i kruh. Mia Jurinjak, 4. a

S učenicima razgovarali Katarina Vragović i Marijan Tumpa, 7. c

Fotografije s ovih događanja pogledajte u našoj foto-galeriji!