DAN BAJKE u Krapini - Baj(KAJ)mo i pri(ČA)jmo s ma(ŠTO)m
Autor: Suzana Pracaić, 13. 3. 2018.
Svečano najavljujemo DAN BAJKE koji će se održati u Krapini, u subotu 24. ožujka 2018.: - za djecu i učenike s početkom u 9 sati u Gradskoj knjižnici Krapina, - za odgajatelje, učitelje, knjižničare... s početkom u 10,30 sati u Srednjoj školi Krapina - za sve sudionike i građanstvo... s početkom u 17 sati u Gradskoj knjižnici Krapina. Cjeloviti program može se preuzeti OVDJE. Skup je najavljen na mrežnim stranicama organizatora: Hrvatskog knjižničarskog društva i Knjižničarskog društva Krapinsko-zagorske županije.
"...Radi se o cjelodnevnom događanju koje počinje pričanjem bajki i priča za djecu, nastavlja se stručnim skupom s predavanjima i radionicama, a završava pričanjem bajki i priča za sudionike skupa i građanstvo.
Ovo je prvi Dan bajke, a nadamo se da ćemo se s bajkom družiti i narednih godina."
INFORMACIJE O RADIONICAMA (za sudionike skupa):
PREUZETO IZ BROŠURE:
Bajka
Oblikovana na razmeđi zbiljskoga i čarobnoga, ovostranoga i onostranoga, težine opstanka i lakoće svijeta želje, bajka ne izjednačuje, već na osebujan način miri suprotnosti. To ju je učinilo i privlačnom i otpornom za mnogobrojne teorije i pokušaje objašnjenja.
Radnju joj obilježava linearno kretanje od kakva početnoga nedostatka preko niza zapreka do njegova otklanjanja, pri čemu likovi privlače na svoje osobine onoliko pozornosti koliko im dopusti funkcija što je u takvoj radnji obnose. Iz oštre podijeljenosti bajkovnoga prostora između dvorca i kolibe, dvorišta i šume, domaćeg ambijenta i daleke tuđine, nadaje se i antitetička ustrojenost skupa likova. U njemu se, pokraj mladih i starih, plemićkih i pučkih, pametnih i glupih, zlih i dobrih likova, ljepotica i čudovišta, pojavljuju vile i vještice, divovi i patuljci, čarobni predmeti, biljke i životinje, zmajevi i podzemna bića.
/dio opisa pojma bajka preuzet iz: Hrvatska enciklopedija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?id=5313 , pristup 1.3.2018./
Tumačenje boja
Crna se, između ostaloga, povezuje s tamom, nemogućnošću pronalaženja izlaza, korjenitom promjenom, moći, elegancijiom, zlom, misterijem, strahom od nepoznatog, snagom, tugom, autoritetom, dakle, s pojmovima koji ponekad imaju sasvim suprotna značenja, a susrećemo ih bajkama. Upravo njena dualnost u psihološkom tumačenju zahvalna je za upotrebu u identitetu Dana bajki.
Tirkizna boja označava ljubav, ljepotu, putovanja (stvarna ili zamišljena), vitalnost, emotivno i mentalno ispunjenje, pomaže ljudima da se zauzmu za sebe te štiti od negativnih utjecaja i potiče kreativnost. Stoga je zahvalna boja identiteta Dana bajki kao boja koja u psihološkom značenju ima drugačiju ulogu od crne u smislu pozitivnog razrješenja priče.
Korištenje kombinacije ove dvije boje asocira na bitnu karakteristiku bajki u kojima se nadnaravno isprepliće sa zbiljskim, a postupni prijelaz iz crne u tirkiznu vizualno predočava linearni tok radnje većine bajki.
Carnet priručnik za korištenje aplikacije Teams - učenici
Dodatne upute za učenike i učitelje-rad u virtualnim učionicama
Upute-slanje/primanje mailova i Office 365
Gaj, Gaj - Navek si naj - himna spot
Naša baština - Osnovna škola Ljudevit Gaj Krapina
Tragom Ljudevita Gaja, velikana zagorskog kraja
Dnevni tisak |
Važne stranice |
KRAPINA |