"KUC KUC KNJIŽNICA!" U POSJETI PODRUČNIM ŠKOLAMA

Autor: Suzana Pracaić, 27. 4. 2024.

Projekt Gradske knjižnice Krapina "Kuc, kuc, knjižnica!" doprinio je obilježavanju 150. obljetnice rođenja Ivane Brlić Mažuranić i Noći knjige 2024. u našoj školi. Na poziv školske knjižničarke Suzane, u petak, 26. travnja posjetom PŠ Lepajci i PŠ Donja Šemnica zaokruženo je pripovijedanje bajki Ivane Brlić Mažuranić.

Pripovijedala je knjižničarka Miljenka Benc koja je nositeljica mnogih aktivnosti u GKK. Posjetili smo učenike 3.L i učiteljicu Katarinu Barlović, učenike 4.L i učiteljicu Kseniju Cesarec te učenike kombiniranog odjela 3/4.Š i učiteljicu Branku Leljak koji su nas srdačno primili u svoje škole.

Već smo pisali o projektu o Ivani Brlić Mažuranić i obilježavanju 150-tog rođendana 18. travnja koji smo proslavili s učenicima 4.a i učiteljicom Suzanom Galović Šalković, u društvu školske knjižničarke Suzane i knjižničarke Gradske knjižnice Krapina - Miljenke Benc, pod nazivom: PROSLAVILI SMO 150. ROĐENDAN IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ

Zašto pripovijedanje?!!

Pripovijedanjem se prenose vrijedne, poučne i za život važne poruke o mudrosti, odgovornosti, promišljenosti, poštivanju, poštenju, empatiji i sličnim osobinama koje su, s razlogom, temeljne ljudske vrijednosti.

Preuzeto s https://artofstorytelling.kreativnistudio-logos.hr/2022/01/09/pripovijedanje-vazna-zivotna-vjestina/: "...Zašto smo zaboravili pripovijedati? U suvremenom pristupu učenju i poučavaju, kada se govori o svladavanju vještina, govori se o važnosti usvajanja čitanja, pisanja, govorenja, kritičkog mišljenja, numeričkih sposobnosti, emocionalne i socijalne inteligencije… vještinama koje su se razvijale postepeno razvojem znanosti i ljudskog napretka, no sve je počelo s vještinom pripovijedanja od koje se razvojem društva, znanosti i digitalne tehnologije sve više udaljavamo. Naime, oblik je to komunikacije koji je prisutan u ljudskoj vrsti od njezina početka, i upravo su naši pretci na taj način oko kućnih ognjišta, pričanjem priča, tj. usmenom komunikacijom i pripovijedanjem, postizali uspjeh u prenošenju tradicionalne životne mudrosti, stečenih znanja i iskustava. Vještina je to s kojom se rađamo, no samo onaj koji prepoznaje dar, vježba ga i usavršava, vješt je pripovjedač i prenositelj riječi koju stavlja pred publiku."

U našoj školi gostovali su poznate profesionalne pripovjedačice: Jasna Held, Margareta Peršić, Srebrenka Peregrin... koje su nas svojim pripovijedanjem odvele u neke druge svjetove. Ovaj put smo u goste pozvali našu Krapinčanku Miljenku Benc koja pripovijeda u mnogim školama, vrtićima, festivalima, svečanostima, Danu bajke...

Priča "Šuma Striborova" koju je pripovijedala u interakciji s našim učenicima, stvorila je nove slike i doživljaje te razumijevanje osjećaja mudre stare majke, budalastog sina, zle snahe-guje, Malika i Domaćih... neuništive ljubavi majke i djeteta.

PŠ Lepajci

PŠ Donja Šemnica

Ova aktivnost je uključena i u ovogodišnji program Noći knjige 2024. pod nazivnom: Putovanja u svijet Ivane Brlicz-Mazhuranicz.

Suradnja s Gradskom knjižnicom Krapina uvijek nas veseli! Zahvaljujemo ravnateljici GKK Maji Vukina Bogović i ostalim djelatnicima knjižnice, a posebno knjižničarki Miljenki! Putovanja obogaćuju živote!